Rekordní demise 113 politiků. Nejsilnější strana v Tunisku se vyrovnává s převratem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přes sto prominentních představitelů umírněně islamistické Strany obnovy (Ennahda) dnes rezignovalo na protest proti vedení politického uskupení. Jsou mezi nimi zákonodárci i bývalí ministři. Pro stranu, která čelí vážnému rozkolu, je to dosud největší rána, napsala agentura Reuters.
Nejpočetnější strana v tuniském parlamentu se ocitla v krizi v důsledku své reakce na nedávné kroky prezidenta Kaíse Saída. Ten 25. července pozastavil činnost parlamentu, odvolal premiéra a ujal se řízení exekutivy. Opozice jeho postup označila za převrat.
Ve svém prohlášení 113 rezignujících politiků Strany obnovy uvedlo, že odstupují kvůli špatným rozhodnutím vedení strany, které podle nich uskupení nasměrovalo k izolaci a vedlo k neschopnosti zapojit se do jakékoli snahy čelit jednání prezidenta.
Představitelé strany od červencových změn žádají, aby lídr uskupení a předseda parlamentu Rašíd Ghannúší odstoupil nejen kvůli reakci na současnou krizi, ale také kvůli strategickým rozhodnutím, která učinil od voleb v roce 2019. Ghannúší minulý měsíc ve snaze utlumit protesty vůči své osobě odvolal výkonný výbor strany, poznamenal Reuters.
Strana obnovy je od revoluce v roce 2011, která svrhla dlouholetého prezidenta Zína Abdidína bin Alího, nejmocnější politickou silou v Tunisku. Nicméně o část podpory přišla kvůli stagnující ekonomice a zhoršení veřejných služeb v zemi.