Rusko neuspělo s žádostí o společné vyšetřování otravy Skripala

Rusko neuspělo s žádostí o společné vyšetřování otravy Skripala

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rusko na středečním zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Anglii. Mimořádnou schůzi rady v Haagu iniciovala Moskva, která důrazně popírá obvinění od britské vlády, že za útok je odpovědné Rusko, a domáhá se účasti na vyšetřování.

Britská delegace označila návrh na společné britsko-ruské vyšetřování útoku v anglickém Salisbury za zvrhlý. "Jde o taktiku odvádění pozornosti a jenom o další dezinformaci určenou k vyhýbání se otázkám, na které ruské úřady musejí odpovědět," uvedla britská delegace.

Ruský návrh podle agentury Reuters podpořilo jen pět zemí - Alžírsko, Ázerbájdžán, Čína, Írán a Súdán. Proti jich bylo 15 a zbylých 17 se hlasování zdrželo. Česko v současnosti ve výkonné radě OPCW zastoupeno není.

Podle ruského zástupce v OPCW Alexandra Šulgina Rusko svůj návrh předložilo spolu s Íránem a Čínou. Ruský delegát západní státy obvinil, že se dnes usilovně snažily jednání výkonné rady zmařit. "Západ nestojí o reálné vyšetření případu Skripalových, protože se bojí, že se bude muset zodpovídat za pomluvu," citovala Šulgina agentura TASS. Západní státy se prý na zasedání "snížily k pomlouvačným útokům, na které muselo Rusko tvrdě odpovědět".

Před měsícem někdo v Salisbury nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok otrávil Skripala a jeho dceru. Londýn je přesvědčen, že za útokem je Rusko, což Moskva odmítá.

Kvůli kauze se dnes v Haagu sešli za zavřenými dveřmi diplomaté z 41 zemí (včetně Británie a Ruska) zastoupených ve výkonné radě OPCW. Výsledky zkoumání vzorků látky použité k útoku očekává OPWC příští týden. Závěry z těchto testů prováděných v laboratořích několika zemí pak organizace předá Británii, která slíbila, že je dá k dispozici dalším zemím.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března nalezeni v jihoanglickém Salisbury v bezvědomí na veřejné lavičce. Británie tvrdí, že oba byli otráveni nervově parakytickou látkou novičok, která byla vyvinuta v Rusku, respektive v někdejším Sovětském svazu. Skripal byl v minulosti příslušníkem ruské vojenské rozvědky, později však začal spolupracovat s britskou tajnou službou.

,

4. dubna 2018