V Česku je další závadné maso z Polska. Původ masa v restauracích či párcích přesto nezjistíme
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V kauze problematického hovězího z Polska, která vypukla koncem ledna, přibyla další znepokojivá zpráva. Do Česka se z Polska dostalo dalších 1164 kilogramů hovězího, které může být nakažené salmonelou. Kvůli problematickému masu ČR zavedla mimořádná veterinární opatření. Pokud ale lidé chtějí vědět, odkud má provozovatel restaurace nebo prodejce masných výrobků maso, mají smůlu. Veškeré údaje o původu masa mají povinnost prodejci zveřejnit jen u nezpracovaného masa, ne v restauracích a v případě párků či salámů.
Zájem o původ masa rozvířila zpráva o problémovém hovězí z Polska. Debatu začátkem února otevřel i ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), když nařkl pražské restaurace, že vydávají polské maso za argentinské. Výrok později žádná z kontrol inspekce nepotvrdila. Více o tom píšeme ZDE .
Další do Čech dovezené hovězí maso, které může být nakažené salmonelou, pochází ze stejné šarže a místa jako už dříve dovezených 700 kilogramů masa, ve kterém testy odhalily tyto bakterie. Vyjma 50 kilogramů se už veterinářům podařilo všechno maso dohledat, sdělil v pondělí mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Předpis, který by stanovil restauracím povinnost uvést původ masa, neexistuje
U nezpracovaného masa má spotřebitel výhodu, původ masa má právo znát. „Zákon je vůči spotřebiteli velmi vstřícný u nezpracovaného masa, zejména hovězího, kde ukládá výrobci na obal (nebo na cedulku u zboží v případě pultového prodeje) uvést mimo jiné veškeré údaje o původu masa, tedy zemi narození zvířete, chovu, porážky a zpracování,“ uvedl pro Echdo24 za Státní zdravotní a potravinovou inspekci (SZPI) Pavel Kopřiva.
Jinak je tomu u zpracovaných masných výrobků. „Tato povinnost u zpracovaných masných výrobků neexistuje. Zároveň ale výrobcům a prodejcům toto nikdo ani nezakazuje. Obecně platí, že poctiví výrobci a prodejci nemají problém uvádět pro spotřebitele informace i nad rámec zákonem stanovené povinnosti,“ dodal Kopřiva.
Stejně tomu je u restaurací. Návštěvník také nemá právo dozvědět se původ masa – pokud jej restaurace samy od sebe nesdělí. Žádný předpis, který by stanovil provozovatelům restaurací povinnost uvést a dokázat původ masa, neexistuje. „Povinnost uvádět původ masa v provozovnách společného stravování, tedy tam, kde se pokrmy servírují na talíři, neexistuje,“ řekl deníku Echo24 už dříve Kopřiva. Nic ale restauracím nebrání vyjít zákazníkům vstříc, dodal. „Vycházíme-li z předpokladu, že poctivý provozovatel nemá co skrývat, nemá problém tuto informaci poskytnout,“ dodal Kopřiva.
Zároveň jsou ale restaurace ze zákona povinné se přesně držet svých proklamací. „Nápisy nesmí být zavádějící a musí to odpovídat tomu, co zákazník dostane na stůl,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Kontrolní orgány jsou pak podle něj schopné dohledat až po konkrétní kus dobytka, odkud maso pochází. Na řadu pochybení restaurací, které uváděly nepravdivý původ masa, nyní upozorňují kontroly SZPI. Píšeme o tom ZDE.