Sjezd sociální demokracie

Šéfovat ČSSD chce sedm lidí. Vládu s Babišem připouští hlavně Zimola

Sjezd sociální demokracie
Šéfovat ČSSD chce sedm lidí. Vládu s Babišem připouští hlavně Zimola

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O víkendu se do boje o křeslo šéfa ČSSD přihlásili dva vážní zájemci. K Janu Hamáčkovi přibyli Milan Chovanec a Jiří Zimola. Počet kandidátů tak stoupl na sedm. Zároveň se staly dvě události, které mohou výsledek volby v polovině února ovlivnit. Miloš Zeman přislíbil Chovancovi účast na sjezdu sociálních demokratů. Andrej Babiš, který čeká na zvolení nového vedení ČSSD kvůli vyjednávaní o vládě, uvedl, že do ní nesedne právě s Milanem Chovancem.

„Já osobně po minulých zkušenostech s panem Chovance ve vládě určitě sedět nebudu,“ řekl Babiš pro pondělní Právo. Několik dní před tím ukončil jednání s ČSSD do doby, než vzejde z únorového sjezdu nové vedení. „My jsme jednali s týmem ČSSD, kde seděl pan Chovanec, pan Hamáček, pan Zaorálek a pan Chvojka. Na základě toho jednání jsme měli pocit, že nemáme jednotné stanovisko, že je tam cítit jakási rivalita v rámci toho týmu a tak jsme si řekli, že raději počkáme,“ uvedl v pondělí Babiš.

ČSSD nyní vládu s obviněným Babišem odmítá. „Respektujeme právo vítěze voleb nominovat premiéra, členem vlády nicméně nemůže být trestně stíhaná osoba,“ uvedla ČSSD v podmínkách jednání o vládní spolupráci.

To se ale po sjezdu může změnit. Vládní spolupráci s obviněným a trestně stíhaným premiérem Babišem připouští hlavně bývalý jihočeský hejtman a dlouhodobý kritik dosavadního vedení Jiří Zimola. V lednovém rozhovoru pro DVTV uvedl, že spolupráci s Babišem na vládní úrovni by považoval za státotvornější. „Považoval bych za státotvornější i po tom debaklu v parlamentních volbách, kdyby sociální demokracie, bude-li vůbec oslovena a byly-li by tam takové podmínky, které by umožnily sociální demokracii kývnout na spolupráci, spolupracovala na exekutivní úrovni,“ uvedl Zimola, podle něhož je třeba dbát na presumpci neviny.

Bývalý hejtman je nyní součástí stranické platformy Zachraňme ČSSD. Ta mimo jiné prosazuje „právo členské základny rozhodnout o účasti ČSSD ve vládě nebo o odchodu do opozice“, tedy referendum. Zimolu do čela strany nominovala krajská organizace v Jižních Čechách.

Zdrženlivější je Hamáček. Říká, že jednat s ANO by sociální demokracie měla, ale až po sjezdu. Hamáček je ale jedním ze sociálních demokratů, které po volbách Babiš označil za zkušené politiky, již by mohli řídit některé resorty. V souvislosti s Hamáčkem zmínil ministerstvo obrany. Babiš ale takto „vypouštěl balónky“ k více stranám.

Jednodenní sjezd ČSSD se koná 18. února v Hradci Králové. Kandidaturu na předsedu už dříve oznámili i bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, zastupitel Poličky Jan Jukl a poslanec a olomoucký primátor Antonín Staněk. V Liberci schválili i nominaci starostky České Lípy Romany Žatecké. Další uchazeč o křeslo předsedy se ještě může objevit. Na začátku února se koná například krajská konference strany v Olomouckém kraji.

Na sjezd přijede prezident Zeman

Nejzajímavější předsjezdový kousek doposud předvedl úřadující šéf ČSSD Chovanec. Den poté, co podpořil znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana v jeho volebním štábu, oznámil kandidaturu. Do té doby stále odpovídal, že o kandidatuře pouze uvažuje. Chovanec byl nicméně spolu s šéfem SPD Tomio Okamurou jediným šéfem sněmovní strany, jenž se po bodu Zemana na vítězném pódiu objevil.

Chovanec navíc Zemana pozval na sjezd do Hradce Králové. Prezident přitom na posledním sjezdu ČSSD loni na jaře nebyl a nebyl ani pozván. V době, kdy stranu vedl expremiér Bohuslav Sobotka, nebyly vztahy mezi předsedou a prezidentem nijak přívětivé.

Sjezd se možná i protáhne

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky je tolik témat, kterým se má sjezd věnovat, že se možná přeruší. „Je možné, že se sjezd bude muset přerušit. Témat je spousta a jeden den nejspíše nebude stačit,“ uvedl pro Echo24 Chvojka. „Sjezd bude náročný. Bude se určitě diskutovat nejen o změnách stanov, ale i o tom, zda se podílet na vládním angažmá. Věřím, že souboj mezi kandidáty bude tvrdý, ale férový,“ dodal Chvojka.

Šance kandidátů na předsedu budou zřejmě vyrovnané, očekává to někdejší místopředsedkyně strany Lenka Teska Arnoštová. „Uvidíme, s jakými konkrétními návrhy, změnami a programovými body přijedou na sjezd nominanti,“ řekla Teska Arnoštová.

„Jsem zvědavá, jak sjezd rozhodne o případné příští přímé volbě předsedy. Věřím, že to bude čestný souboj. Potřebujeme předsedu komunikativního, schopného prosadit zájmy voličů ČSSD v parlamentu i ve vyjednávání s politickými soupeři,“ uvedla poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová.