Sestavování vlády

Hamáček na Pochem trvá. Řešit se ale bude až po hlasování o důvěře

Sestavování vlády
Hamáček na Pochem trvá. Řešit se ale bude až po hlasování o důvěře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček nevěří, že se mu podaří dostat Miloslava Pocheho (ČSSD) do čela ministerstva zahraničí ještě před hlasováním o důvěře vznikající vládě, na nominantovi nicméně stále trvá. Řekl to v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu. Podle něj vše stojí především na prezidentovi Miloši Zemanovi, který Pocheho odmítl jmenovat.

„Ano, platí usnesení předsednictva, které schválilo naše kandidáty do vlády. Usnesení bylo přijato ještě před referendem, takže členové ČSSD věděli, o čem hlasují,“ řekl Hamáček na Radiožurnálu. O ústupku, že v případě nejmenování Pocheho povede ministerstvo zahraničí i vnitra zároveň, se prý ve straně už rovněž vědělo.

Prioritou podle něj bylo vytvořit novou funkční vládu, která by zemi vyvedla z krize. Šéfováním dvou resortů najednou údajně chtěl vytvořit prostor pro řešení sporu. „Kdyby vláda nebyla jmenovaná, tak politická krize a nejistota by se přelila přes prázdniny, to by nebylo vůči našim občanů odpovědné,“ dodal. Zároveň přiznal, že se Pocheho případ zřejmě nestihne vyřešit před hlasováním o důvěře vznikající vládě a vyžádá si týdny dalších jednání.

Nejmenování ministrů podle něj navíc není nic nového – jako příklad uvedl Václava Klause, který odmítl jmenovat Davida Ratha do čela ministerstva zdravotnictví. Tehdy resort vedl Zdeněk Škromach. „Není to nic, co by spadlo z čistého nebe, je tady precedens z minulosti,“ řekl v pořadu.

Na otázku, zda se nenabízejí nějaké další alternativy na ministerský post, odpověděl předseda sociálních demokratů tím, že v tuto chvíli vše záleží na jednání s prezidentem. Výroky stranických kolegů, že by se post mohl ujmout třeba někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), odmítal s tím, že nejde o informaci z jeho úst. „Žádné jiné jméno jsme neřekl, asi to do médií říká někdo jiný.“

Co se týče dohody o toleranci vlády mezi KSČM a hnutím ANO, ta by se měla podepsat v krajním případě až den před poslaneckým hlasováním o důvěře vznikající vládě 11. července. Hamáček už návrh dokumentu viděl a považuje jej za bezproblémový. „Pokud přijdou změny, doufám, že budu včas informován,“ řekl ve vysílání.

K ministerským kandidátům hnutí ANO se vyjadřovat nechtěl. „Je to plně v odpovědnosti Andreje Babiše, nevidím důvod, abych do toho nějak vstupoval. myslím, že si občané udělají obrázek sami.“

Čtěte také: Poche – horký brambor v rukách ČSSD. Sám odstoupit nechce a strana váhá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, vt