Zeman jmenoval Kulhánka ministrem zahraničí. Doporučil mu ekonomickou diplomacii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman jmenoval nového ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Podle něj je před ním těžký úkol hájení národních zájmů České republiky, řekl prezident. Ke kauze zapojení ruské tajné služby ve výbuchu vrbětického skladu se Zeman nijak nevyjádřil. Ve funkci nahradil Kulhánek minulý týden odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Post šéfa české diplomacie v mezičase zastával vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
„Je před vámi těžký úkol, jako před každým ministrem zahraničí, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. Tento pojem je někdy znevažován, někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté, nebo dokonce xenofobové,“ řekl Zeman při jmenování.
Hájení národních zájmů může mít podle Zemana podobu dutých frází. „Náplň vidím v ekonomické diplomacii. Bylo by dobré podporovat naše exportéry. I proto jsem uvítal váš příslib, že vás na cestách budou provázet zahraniční podnikatelé. Můžu vám zde doporučit spolupráci s Hospodářskou komorou,“ vyjádřil se prezident.
„Jako vrcholný politik budete vystaven všelijakým kritikám. Povšiml jsem si, že nedávno vás kritizoval Miroslav Kalousek, což je z mého hlediska pozitivní reference,“ řekl Zeman a doporučil Kulhánkovi knihu Zákony profesora Parkinse, kdyby mu někdy bylo smutno.
Kulhánek patří k dlouholetým spolupracovníkům špiček sociální demokracie, radil bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a nyní patří do nejbližšího okolí Hamáčka.
Od poloviny července 2018 pracuje jako Hamáčkův náměstek na ministerstvu vnitra, dříve byl jeho parlamentním poradcem, když Hamáček předsedal Sněmovně.
Na post ministra zahraničí byl Kulhánek nominován poté, co funkci odmítl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Odvolání Petříčka navrhl Hamáček po volebním sjezdu sociální demokracie, na kterém ho porazil v souboji o post stranického předsedy. Zdůvodnil to tím, že ČSSD musí působit jednotně. Jeho konec v Černínském paláci dlouhodobě požadoval Zeman.