ÚNOS VIETNAMSKÉHO MANAŽERA

Věřil, že unáší zločince. Vietnamec z Prahy se přiznal k podílu na únosu krajana

ÚNOS VIETNAMSKÉHO MANAŽERA
Věřil, že unáší zločince. Vietnamec z Prahy se přiznal k podílu na únosu krajana

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Muž podezřelý z podílu na loňském únosu vietnamského manažera v Berlíně se přiznal, že na akci spolupracoval s vietnamskou tajnou službou. Informovala o tom agentura Reuters. Obžalovaný Long N. H. byl do Německa vydán loni v srpnu z Česka, kde má trvalý pobyt. Manažer Trinh Xuan Thanh, který se po únosu objevil ve Vietnamu, byl mezitím dvakrát odsouzen k doživotí.

Sedmačtyřicetiletý Vietnamec Long N. H. se u soud přiznal, že se loni v červenci podílel na únosu vietnamského manažera. Přiznání učinil na základě dohody o vině a trestu se státním zastupitelstvím. „V přiznání řekl, že věděl o únosu a účastnil se ho a že pracoval pro vietnamské tajné služby,“ řekla mluvčí soudu.

Pokud bude Long N. H. usvědčen, hrozí mu za špionáž a podíl na omezení osobní svobody tři a půl roku až pět let vězení. Pokud by se na základě dohody nepřiznal, mohl by za mřížemi strávit až sedm a půl roku.

Podle prokuratury Long N. H. pronajal v Praze loni dvě auta, jedno sloužilo ke sledování oběti, druhé k jejímu únosu. Oba vozy po únosu obžalovaný odvezl zpět do české metropole, kde podle webu taz provozoval kancelář na finanční převody do zahraničí.

„Věděl jsem, že má být do Vietnamu převezen hledaný zločinec, který zpronevěřil mnoho peněz a v Berlíně se setkává se svojí milenkou,“ citoval z písemného přiznání německý zpravodajský web taz.

Vietnamské ministerstvo zahraničí na žádost agentury Reuters o komentář k případu nereagovalo.

Thanh býval manažerem státní ropné společnosti PetroVietnam. V Německu usiloval o azyl, loni 23. července byl ale v centru Berlína unesen. Později se objevil ve Vietnamu, kde jej už dvakrát odsoudili k doživotí. Hanoj tvrdí, že Thanh se do vlasti vrátil dobrovolně. Podle některých médií byl Thanh do Vietnamu zavlečen přes Slovensko. Bratislava před časem odmítla, že by byla do akce vědomě zapojena.

Rozsudek nad obžalovaným se dá podle agentury Reuters očekávat v následujících několika týdnech. Ani poté ale případ pro německé úřady neskončí. Nadále je stíhán náměstek ředitele vietnamské tajné služby Duong Minh Hung a dva muži z Prahy a jeden z Berlína, kteří při únosu údajně pomáhali.

,