Izrael podle médií nepřijal ruský návrh o Íráncích v Sýrii

Izrael podle médií nepřijal ruský návrh o Íráncích v Sýrii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izrael odmítl ruský návrh, aby se íránské síly působící v Sýrii stáhly za linii 100 kilometrů od izraelsko-syrské hranice na Golanech. Izraelským novinářům to řekl izraelský nejmenovaný představitel, který se zúčastnil pondělního setkání ruské delegace vedené ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se jednalo o ukončení protiteroristické operace v jižní Sýrii a o zajištění bezpečnosti na izraelské hranici.

Bylo jasně řečeno, že nepřijmeme upevnění Íránců v Sýrii na hranici, ani za pásmem 100 metrů, sdělil zdroj, jehož citovaly izraelské sdělovací prostředky. Izrael podle serveru The Times of Israel odmítl nabízený kompromis a nechce žádné vojenské zastoupení Íránců v Sýrii. Navíc požaduje, aby byly ze Sýrie staženy střely dlouhého doletu a uzavřeny dílny na výrobu zbraní. „Rusko má náležité možnosti to řešit, je to velmi silný hráč v Sýrii,“ sdělil zdroj po schůzce.

„Ponecháváme naší armádě volné ruce a myslíme si, že stažení Íránců ze Sýrie musí zahrnout následující body: ze Sýrie budou staženy všechny zbraně s dlouhým doletem, bude zastavena výroba přesných zbraní, odstraněna strategická obrana a přechod mezi Sýrií a Libanonem využívaný k pašování zbraní bude uzavřen,“ řekl představitel po jednání.

Izrael podle něj stejně jako dosud nechce intervenovat ve vnitřních syrských záležitostech a nezaujímá žádné stanovisko k budoucímu osudu prezidenta Bašára Asada. „Nevměšujeme se ne proto, že nemáme názor na ty hrozné věci, které se tam dějí, ale protože jsme rozhodnuti nevměšovat se s výjimkou humanitárních věcí. Zdůrazňujeme, že Asad je odpovědný za to, že je hostitelem Íránců. Jestli jim dovolí, aby se v Sýrii vojensky etablovali proti nám a s cílem na nás útočit a zničit nás, učiníme to, co je pro naši obranu nutné,“ dodal zdroj.

Před zahájením jednání Netanjahu ocenil snahu prezidentů Ruska a USA Vladimira Putina a Donalda Trumpa o udržení klidu na izraelsko-syrské hranici. Rusko-americký summit se konal před týdnem v Helsinkách. O schůzku šéfa ruské diplomacie s izraelským premiérem podle Netanjahua požádal Putin. V ruské delegaci byl kromě Lavrova také náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.

Izrael dlouhodobě požaduje stažení Íránců ze Sýrie vůbec, což už ale Lavrov v minulosti označil za nerealistický požadavek.

Lavrov se v Izraeli vyjádřil k syrským záchranářům, které Izrael pomohl o víkendu evakuovat z jižní Sýrie. Tyto oddíly civilní obrany, které působily v povstaleckých zónách, byly podle Lavrova zapojeny „v syrském konfliktu do strašných provokací“.

Syrská vláda dnes evakuaci takzvaných Bílých přileb označila za „kriminální operaci“. Izrael tvrdí, že s evakuací pomohl na žádost Trumpa a dalších politiků, protože panovaly obavy o životy záchranářů. Skupina asi 400 lidí se dostala do Jordánska. Jeden z členů Bílých přileb řekl dnes agentuře AFP, že asi 400 dalších členů těchto oddílů zůstalo zablokováno v jižní Sýrii. „Žádáme, aby nám ti, jichž se to týká, pomohli odejít,“ řekl zdroj AFP.

,

23. července 2018