Hlasování o důvěře

Babiš řečnil přes 90 minut, s Hamáčkem a komunisty žádá o důvěru

Hlasování o důvěře
Babiš řečnil přes 90 minut, s Hamáčkem a komunisty žádá o důvěru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sněmovna ve středu dopoledne zahájila jednání o důvěře pro druhou vládu Andreje Babiše (ANO). Menšinový kabinet ANO a ČSSD, který mají podporovat komunisté, přišel do Sněmovny podpořit prezident Miloš Zeman. Babiš potom na plénu dolní komory řečnil zhruba hodinu a 40 minut a vládní program označil za velice dobrý. Kabinet odmítl z koaličních poslanců podpořit bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Uvedl, že by to bylo v rozporu s jeho svědomím. Na hlasování by se mělo dostat odpoledne.

Zeman ve Sněmovně vyjádřil naději, že poslanci důvěru kabinetu vysloví. Bude to podle něj vláda všech občanů. Vyzdvihl, že programové prohlášení obsahuje dlouhodobý investiční program. Subjektivně by dal na první místo opravu kulturních památek, objektivně ale podle něj ČR potřebuje investice do infrastruktury a energetiky. Kritizoval naopak „zmatenou a nekoncepční práci“ v energetice. Česko stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo dostavbu zaplatí, uvedl. Nelíbí se mu také deficitní rozpočet.

Poslanci TOP 09 odešli před Zemanovým projevem ze sálu. „Nechtěli jsme poslouchat prezidenta, jak nám doporučuje k důvěře komunistickou vládu, za kterou je spoluodpovědný,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Lidovci na schůzi donesli protikomunistický transparent s přeškrtnutou rudou hvězdou se srpem a kladivem uvnitř ní, což býval symbol někdejšího Sovětského svazu.

Babiš před poslanci vyjmenoval šest hlavních priorit, které potom blíž popisoval. Slíbil mimo jiné investice i růst důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. Česko podle něho také bude aktivní v Evropské unii. „Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi,“ zdůraznil.

Chovanec se z jednání omluvil a uvedl, že vládu nepodpoří. Někdejšímu ministrovi vnitra vadí to, že kabinet se musí spoléhat na hlasy KSČM. Kritizuje i podmínky, které vyjednalo současné vedení ČSSD s ANO. Šéfa ČSSD Jana Hamáčka Chovancovo rozhodnutí zklamalo. Měl by podle něj hlasovat v souladu s rozhodnutím stranického referenda, které vstup do vlády schválilo.

Kromě Chovance chyběl ve Sněmovně i poslanec ČSSD Roman Sklenák, který zaslal na dopoledne omluvenku ze zdravotních důvodů. Na hlasování bude z rodinných důvodů chybět poslanec ANO Jiří Mašek. Podle informací z klubu ANO je v Austrálii. Celkem mají ANO, ČSSD a KSČM ve dvousetčlenné Sněmovně 108 hlasů, bez Maška a Chovance 106. Při hlasování o důvěře vládě stačí většina přítomných poslanců.

Opoziční strany deklarovaly, že vládu odmítnou. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že kabinet představuje politické nebezpečí a politickou neznámou. Poukazoval na to, že nejsou známy podmínky, za nichž budou vládu podporovat komunisté. Kalousek hovořil o tom, že vláda bude v permanentním a bezprecedentním střetu zájmů.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek varoval před plíživou normalizací či státním převratem. Předseda poslanců STAN Jan Farský hovořil o „vládě minulosti a slepé uličky“. Babiš podle něj pravidla dodržuje jen tehdy, dokud jsou pro něj výhodná. Předseda SPD Tomio Okamura označil kabinet za „nesourodý slepenec“ se špatnou probruselskou, sociální, hospodářskou a bezpečností politikou.

Jednání Sněmovny provázely od rána protesty před její budovou. Demonstrantům vadilo především to, že vládu mají poprvé od roku 1989 podporovat komunisté, některé transparenty se týkaly hnutí ANO či jeho předsedy Babiše.

Rezignace ministryně spravedlnosti

Skládání nové vlády se neobešlo bez potíží. Už při dosazování nominantů na ministerstva se do jednání vložil prezident Miloš Zeman. Ten prohlásil, že si nepřeje v novém kabinetu ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Místo něj je v čele resortu ministr vnitra Jan Hamáček.

Opačný problém řešil na poslední chvíli Andrej Babiš. Jeho ministryně Taťána Malá nedokázala obhájit své opsané diplomové práce a v pondělí rezignovala. Den před hlasováním byl jmenován ministrem spravedlnosti Jan Kněžínek.

Pokud by vláda ani na druhý pokus důvěru nezískala, musela by podat demisi. Podobný případ zažil Andrej Babiš už letos v lednu. Třetí pokus o sestavení vlády by pak záležel na předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi z ANO.

Podpis toleranční dohody mezi komunisty a ANO se odehrál bez přítomnosti médií, stejně jako jmenování nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Výměnu Zemanovi navrhl Babiš ráno, prezident jí během dne vyhověl. Nejprve odvolal Malou, později se setkal s Kněžínkem a jmenoval ho do funkce. Babiš Zemana požádal, aby se nový ministr zúčastnil už úterního jmenování soudců, do funkce ho ale prezident ustanovil až poté. Babiš původně zvažoval, že nechá pověřit řízením úřadu sám sebe. Od myšlenky nakonec ustoupil po kritice spojující výkon funkce ministra spravedlnosti a jeho trestní stíhání. Opozice i koaliční ČSSD rozhodnutí uvítaly.

, ls, red