Každý hlas se počítá

Cestujete o příštím víkendu? Ještě stále stíháte žádost o voličský průkaz

Každý hlas se počítá
Cestujete o příštím víkendu? Ještě stále stíháte žádost o voličský průkaz

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nechcete přijít o možnost rozhodnut svým hlasem o volbě českého prezidenta, ale přitom nebudete o volebním víkendu doma? Volební lístek se svým favoritem můžete vhodit do kterékoliv urny v republice, ale musíte předtím požádat o voličský průkaz. Kolik jich před každými volbami úřady vydají, přitom ministerstvo vnitra ani jiné orgány neevidují.

Každý volič, který se nebude zdržovat v době 1. kola prezidentské volby ve dnech 12. až 13. ledna 2018 ve volebním okrsku v místě svého trvalého pobytu, má možnost hlasovat na voličský průkaz, stanovuje zákon. O jeho vydání lze požádat dvěma způsoby. Buďto volič zajde na obecní úřad v místě svého bydliště, nebo žádost pošle písemně.

K osobnímu vyřízení žádosti musí občan přistoupit nejpozději do středy 10. ledna 2018. Úředníci ho požádají o průkaz totožnosti a podle něj zanesou do počítače úřední záznam, respektive ho vyškrtnou ze stálého seznamu voličů.

Písemnou žádost už nejspíše podat nestihnete. Ta musí být na úřad doručena nejpozději 7 dnů před volbami, tedy nejpozději tento pátek. Pro tento způsob podání neexistuje žádný předepsaný formulář a může o něj být požádáno jak v listinné podobě, k čemuž je nutný úředně ověřený podpis, tak elektronicky prostřednictvím datové schránky.

Úřady přitom vydávají voličské průkazy na obě kola volby – tedy pokud o něj volič výslovně nepožádá pouze na některé kolo volby. Avšak o vydání průkazu můžou voliči za stejných podmínek požádat také mezi prvním a druhým kolem volby. Příslušné úřady je mohou vydávat nejpozději do 2 dnů před prvním dnem hlasování ve druhém kole, tedy do 24. ledna 2018 do 16. hodiny.

Při historicky přímých prezidentských volbách v roce 2013 dosáhla volební účast v jejich prvním kole 61,31 %. K druhému kolu volby, ve kterém se utkal pozdější vítěz Miloš Zeman s Karlem Schwarzenbergem, se dostavilo 59,1 % oprávněných voličů.

Ministerstvo vnitra přitom nemá žádné statistiky, které by odrážely počty vydaných voličských průkazů a říkaly by, jak se zájem o ně v průběhu let mění. „Povinnost nahlašovat počty vydaných voličských průkazů žádnému z volebních orgánů ze zákona nevyplývá. Tento údaj není ani součástí zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku. Ministerstvo vnitra ani jiný volební orgán proto tímto údajem nedisponuje,“ uvedla pro Echo24 za vnitro Klára Pěknicová.

Ti voliči, kteří jsou starší, nemohoucí nebo trpí sníženou pohyblivostí, dále mohou ze zákona požádat o přenosnou volební urnu. Potvrdilo to ministerstvo vnitra v souvislosti s případem, kdy před volbami do Poslanecké sněmovny Praha 3 odmítla špatně pohybujícímu se čtyřiadevadesátiletému muži volbu donést. Více jsme o tom psali zde.

Prezidenta mohou volit i občané, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, nebo jsou zrovna v době volby mimo území Česka. Musí o to ale zase zažádat s předstihem a často kvůli tomu musí překonat stovky kilometrů. Hlasovat se totiž nedá korespondenčně, ale musí se dostavit na příslušnou ambasádu nebo konzulát. Více jsme o tématu v souvislosti s volbami do sněmovny psali zde.

První kolo prezidentských voleb se koná ve dnech 12. a 13. ledna 2018, případné druhé kolo pak v termínu 26. až 27. ledna 2018. Volební místnosti budou otevřeny v pátky vždy od 14 hodin do 22 hodin a o sobotách od 8 hodin do 14 hodin. Voličem pro volbu prezidenta České republiky je státní občan České republiky, který alespoň druhý den volby, tj. 13. ledna 2018, dosáhl věku nejméně 18 let. Ve druhém kole volby může volit i státní občan České republiky, který alespoň druhý den druhého kola volby, tj. 27. ledna 2018, dosáhl věku 18 let.