Italský ministr vnitra zakázal migrantům vylodit se na Sicílii

Italský ministr vnitra zakázal migrantům vylodit se na Sicílii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes 67 migrantům zakázal vylodit se na pevninu z paluby lodi italské pobřežní stráže Diciotti, která s nimi přistála ve čtvrtek odpoledne na Sicílii. Zdůvodnil to tím, že část migrantů se vzbouřila na palubě jiného plavidla, které je zachránilo u italských břehů a které je pak kvůli incidentu předalo italské pobřežní stráži.

Podle italských médií za vzpourou, která vypukla v pondělí, stáli dva uprchlíci ze Súdánu a Ghany. Učinili tak údajně z obav, že by skupina, v níž jsou i tři ženy a šest dětí, byla předána libyjské pobřežní stráži.

Posádka italského remorkéru Vos Thalassa, který migranty vzal na palubu, se údajně cítila ohrožena na životě a před běženci se uzamkla v kapitánské kabině, odkud přivolala na pomoc italskou pobřežní stráž.

Salvini na incident již ostře reagoval v předchozích dnech a zopakoval i dnes, že původci vzpoury musejí být zadrženi, vsazeni do vazby a co nejdříve vyhoštěni.

"Nikomu nedávám povolení vystoupit z (lodě) Diciotti: pokud to někdo udělá, převezme odpovědnost," řekl Salvini na okraji neformálního setkání se svými evropskými kolegy v Rakousku. "Pokud došlo k násilí (na palubě Vos Thalassa), pachatelé půjdou do vězení," dodal s tím, že pokud si někdo celou záležitost vymyslel a lhal, pak dotyčný ponese následky.

V sicilském přístavu Trapani, kde je loď Diciotti, jsou i pracovníci několika humanitárních organizací, jako jsou Lékaři bez hranic, Save the Children a Dětský fond OSN (UNICEF). Ty ve společném prohlášení vyzvaly, aby se zejména z hygienických a zdravotních důvodů mohli migranti urychleně vylodit.

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650.000 migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170.000 běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

Salvini v těchto dnech prohlásil, že vstřícná přijímací politika jeho země končí a že Itálie už nebude přijímat další migranty.

,