Kauza Čapí hnízdo

Disciplinárka s pirátem Peksou nebude. Výbor Babišův návrh smetl ze stolu

Kauza Čapí hnízdo
Disciplinárka s pirátem Peksou nebude. Výbor Babišův návrh smetl ze stolu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mandátový a imunitní výbor sněmovny nezahájí s pirátským poslancem Mikulášem Peksou disciplinární řízení. Žádal o to premiér v demisi Andrej Babiš. Peksa dle něj ohrozil pověst Česka tím, že ve Švédsku zmínil jeho trestní stíhání a rozkrádání dotací. 

Peksova slova, kterými se premiér v demisi Babiš cítí uražen, padla ve Švédsku a dost možná v neoficiální části programu. Mandátový a imunitní výbor ale může disciplinárně stíhat urážlivé výroky poslanců, pronesené pouze ve sněmovně, Senátu nebo v jejich orgánech. Vyplývá to z Jednacího řádu sněmovny.

V reakci na návrh premiéra v demisi Andreje Babiše na zahájení disciplinárního řízení s pirátským poslancem Mikulášem Peksou vydali Piráti návod, jak mluvit o současné vládě v demisi a nepoškodit zájmy ČR. Obsahem jsou prázdné listy a citát Friedricha Nietzscheho. 

Na světě jsou věci, které jsou tak odporné, že je nutno je skrývat a zamlčovat, nejen z důvodů estetických, nýbrž čistě humánních.

Se stejnou logikou totiž v minulém volebním období poslanci výboru nezahájili disciplinární řízení s Babišem, o němž poslanec ČSSD Ladislav Šincl tvrdil, že ho Babiš při neveřejné diskuzi obvinil z korupce a zastrašoval ho. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.

Babiše o dění ve Švédsku informoval poslanec ANO

Delegace do Švédska se na konci března kromě Peksy účastnil i předseda zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD), místopředseda Karel Schwarzenberg (TOP 09) a člen Robert Králíček (ANO). Právě od Králíčka byl Babiš o dění informován. „Důvodem mého podnětu je ústní informace poslance Roberta Králíčka, který se dne 27. března účastnil delegace ve Švédsku, konkrétně pracovní schůzky s evropským výborem Riksdagu,“ uvedl premiér Andrej Babiš v návrhu na zahájení disciplinárního řízení. V návrhu dále vyjmenovává, kdo všechno se setkání účastnil. „Dle mých informací měl během tohoto jednání člen delegace Mikuláš Peksa vystoupit a v ústním projevu napadnout mou osobu tak, že o mně měl hovořit jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace, že jsem trestně stíhaný a dále se měl negativně vyjadřovat o situaci v ČR,“ napsal dále Babiš v návrhu.

Hovořit o trestním stíhání je dle Peksy konstatování faktu. Andrej Babiš je trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo, kvůli níž jej poslanci už dvakrát vydali. Poprvé v září 2017 a podruhé na počátku roku 2018. Rozkrádání dotací dle Peksy padlo v obecné rovině. „Mám dojem, že jsem možná o rozkrádání dotací mluvil, ale ne v souvislosti s panem premiérem, protože v Česku byly nějaké dotační podvody, které nesouvisí s panem premiérem,“ uvedl Mikuláš Peksa už dříve v rozhovoru pro deník Echo24.

Žádné disciplinární řízení se v tomto volebním období zatím nekonalo

Disciplinární řízení v případech, kdy jsou ve sporu dva poslanci, nejsou příliš častá. Před třemi lety výbor nakonec nezahájil řízení s Babišem na podnět tehdejšího poslance ČSSD Ladislava Šincla. Oba politici se dostali do sporu kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k vládní novele zákona o pojišťovnictví. Šincl tvrdil, že Babiš ho a jeho rodinu při neveřejné diskusi o zákonu obvinil z korupce a zastrašoval ho. Babiš nařčení odmítl. Výbor nakonec podnět odložil se zdůvodněním, že sporná slova nezazněla na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory, ale na koaliční schůzce.

Zkraje roku 2012 unikli možnému trestu v disciplinárním řízení tehdejší poslanci ČSSD David Rath a Věcí veřejných Vít Bárta. Výbor se tehdy zabýval Rathovými slovy o „užitečném idiotovi“, které pronesl při sněmovní schůzi na adresu někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Bártu zachytil na plénu fotograf se vztyčeným prostředníčkem.

Naopak o rok dříve výbor uložil Rathovi desetitisícovou pokutu za výrok o údajně opilém tehdejším ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Rovněž v roce 2011 dostal pětitisícový postih Jiří Krátký (ČSSD). Ve sněmovně v souvislosti s nočním jednání pléna řekl, že v noci pracují jen „k...y a zloději“.