Debakl ANO ve volbách

„Mizerné. Senát prostě neumíme,“ komentuje Babiš volební neúspěch ANO

Debakl ANO ve volbách
„Mizerné. Senát prostě neumíme,“ komentuje Babiš volební neúspěch ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Hnutí ANO se v senátních volbách nedařilo. Z 10 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola, dokázal získat senátorský jen Jiří Adámek (ANO), jenž zvítězil na Šumpersku. Podle místopředsedy hnutí Richarda Brabce s neúspěchem v senátních volbách partaj „trochu počítala“. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil výsledky za „mizerné“. Chce také změnit systém voleb do Senátu na jednokolový.

Premiér Babiš řekl, že je výsledek voleb pro ANO „mizerný“. Podle svých slov ale ani jiný neočekával. „Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím… Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám,“ soudí ministerský předseda. Senátní volby navíc nechalo vedení hnutí na krajských organizacích a nevěnovalo jim takovou pozornost jako obecním volbách, v nichž ANO posílilo, zdůraznil Babiš.

„Volební účast opakovaně vyjádřila názor lidí na Senát. Jen to potvrzuje, že dvoukolový systém je v dnešní době nesmyslný a je potřeba ho změnit na jednokolový,“ uvedl Babiš.

Zavedení jiného volebního systému do horní parlamentní komory, v němž by se senátorem stal vítěz jediného kola, by ale vyžadovalo ústavní většinu ve Sněmovně i Senátu. Za současného rozložení politických sil je ovšem taková změna nereálná. A navíc i po prvním kole by ANO získalo jen jeden mandát.

Babiš místo voleb odjel do zahraničí navštívit svou dceru Vivien, která studuje mimo Českou republiku. Jeho choť Monika Babišová zveřejnila v sobotu odpoledne na svém instagramovém účtu rodinné fotografie od moře.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Už se nám po Vivi moc styskalo😢❤️ #visiting #daughter #happy #tobetogether

A post shared by Mona (@monikababisova) on

Uspěl jen jeden kandidát hnutí ANO. To má aktuálně sedm senátorů

Z 10 kandidátů hnutí ANO, kteří uspěli v prvním kole, dokázal získat senátorský mandát pouze jediný, a to Miroslav Adámek, jenž uspěl ve volebním obvodu Šumperk se ziskem 60,55 %. Porazil šumperského starostu Zdeňka Brože (KDU-ČSL). Hnutí ANO má tak aktuálně sedm senátorů.

, drb