další kampaň

Po #MeToo přichází v Německu #MeTwo. Po sexismu rasismus

další kampaň
Po #MeToo přichází v Německu #MeTwo. Po sexismu rasismus

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Po kampani #MeToo, která upozorňovala na fenomén sexismu a sexuálního obtěžování žen, se na německých sociálních sítích začalo šířit #MeTwo. Hashtag, jenž ke svým výpovědím připojují lidé, kteří se v každodenním životě setkávají s rasismem, použilo za posledních pět dní na internetu již více než 40.000 uživatelů. #MeTwo se skládá z anglických slov „já“ a „dva“.

Jeho autor Ali Can jím chtěl v reakci na debatu kolem německého fotbalového reprezentanta tureckého původu Mesuta Özila upozornit na to, že imigranti a jejich potomci mohou cítit lásku ke dvěma zemím: Německu i zemi, ve které mají své kořeny.

„Mojí vlastí je Německo, hlásím se k našemu liberálně-demokratickému zřízení,“ řekl Can v rozhovoru poskytnutém mediální skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland. „Zároveň ale cítím, že náležím i k lidem v turecké vesnici, ve které jsme se narodil,“ dodal. Právě proto, že mají imigranti a jejich potomci často dvě identity, obsahuje podle Cana hashtag číslovku dva. Vyvolat jím chtěl především debatu o „novém pojetí němectví“.

Čtyřiadvacetiletý Can, který do Německa s rodiči přišel z Turecka v roce 1995, hashtag #MeTwo vytvořil v reakci na rozhodnutí fotbalisty Mesuta Özila opustit národní reprezentaci. Za důvod přitom reprezentační záložník označil nedostatek respektu vůči svým tureckým kořenům a rasismus ze strany německého fotbalového svazu. Svaz to odmítl.

Své vlastní zkušenosti s každodenním rasismem během pěti dní od zavedení hashtagu sdílely desítky tisíc lidí. Podle agentury DPA se do dneška na twitteru objevilo 153.000 tweetů s #MeTwo od zhruba 40.000 uživatelů. Řada z nich popisovala své zkušenosti s rasismem ve škole, na ulici, mezi přáteli, ale i v partnerských vztazích.

Své zkušenosti sdílela i řada známých osobností. „Když jsem v přeplněném vlaku jediný nebílý, nastoupí policie a jediný, kdo musí ukázat svůj průkaz, jsem já,“ popsal jednu z situací, které v Německu zažívá, novinář prestižního časopisu Spiegel Hasnain Kazim. „Když neonacisté ohrožují tvoji matku a státní zastupitelství jí řekne: ‚No, možná by se Váš syn neměl vyjadřovat tak slyšitelně na veřejnosti.‘,“ připojil ke kampani známý satirik Shahak Shapira, který se narodil v Izraeli a v Německu je často terčem antisemitských útoků.

„Kdo si myslí, že rasismus už v Německu nepředstavuje problém, tomu doporučuji, aby si pročetl všechny tweety #MeTwo. Je obdivuhodné a bolestivé, kolik lidí pozvedlo svůj hlas. Pozvedněme svůj hlas s nimi: proti rasismu, vždy a všude,“ komentoval kampaň německý ministr zahraničí Heiko Maas.

„#MeTwo je stále větší. Ale teď vám chci ze srdce poděkovat. Vyprávíte své osobní příběhy, k čemuž je zapotřebí odvahy!“ napsal dnes v reakci na ohlas svého počinu na twitteru Ali Can.

,