„Žádné plošné dávky, ale cílená podpora,“ říká adeptka na ministryni Jelínková
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco u většiny resortů je již jasné, kdo je povede, nejistoty přetrvávají u ministerstva práce a sociálních věcí. Dvě hlavní adeptky Olga Richterová (Piráti) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) o něj totiž nemají zájem, a tak se zdá, že toto ministerstvo připadne KDU-ČSL. Nejvážnější adeptkou na jeho vedení je 1. místopředsedkyně lidovců, senátorka Šárka Jelínková, která v rozhovoru pro deník Echo24 potvrdila, že KDU-ČSL má o ministerstvo zájem. Uvedla, že by lidovci mysleli na lidi, kteří nemají zastoupení ve sněmovně, nerozdávali by ale plošné podpory, nýbrž cílené.
Pokud by se do začátku listopadu zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana nezlepšil, podpořila byste aktivaci článku 66 Ústavy, což by znamenalo přenesení prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu sněmovny?
Pokud opravdu bude rozhodnutí toho konzilia, že pan prezident nemůže vykonávat ze zdravotních důvodů své povinnosti a pravomoci, a my jsme velice rádi, že toto lékařské konzilium složené z více odborníků bude, tak bych jej podpořila. Ale opravdu, pokud by to zaznělo nějak jednoznačně ze strany těchto odborníků a lékařů.
Co říkáte na to, co se kolem prezidenta Zemana odehrává? Na jednotku intenzivní péče za ním chodí expředseda sněmovny Vondráček (ANO), dokonce ombudsman Křeček, zatímco vítěz voleb Petr Fiala (ODS) se s prezidentem ještě nesetkal.
Je to všechno v režii kancléře. To je vidět i na těch návštěvách. Bylo nevhodné, jak tam chodili lidi třeba i bez souhlasu lékařů, že si nemocnice musí nastavovat pravidla. Myslím si, že jim to tam prezidentská kancelář velmi ztěžuje. Už tak je tam na ně velký tlak, takže spíš chápu všechny pracovníky a hlavně pana ředitele Ústřední vojenské nemocnice. Patřilo by jim poděkovat za to, jak to všechno snášejí. Myslím si, že to nejsou dobré kroky a tímto vším prezidentská kancelář a pan kancléř vytváří zbytečně nejistoty, bubliny a všichni se na sebe nedíváme úplně hezky. Kdyby to naše vzájemné jednání bylo jasné a konkrétní, tak by to bylo o něčem jiném.
Nyní probíhají jednání o nové vládě, v níž by měli zasednout také lidovci. Co byste chtěli prosadit do programového prohlášení ze sociální oblasti, které vy se osobně věnujete?
Chceme se co nejvíce zaměřit na podporu rodin, které vychovávají děti, aby se jim v České republice dobře žilo, aby se jim dobře ladil profesní a rodinný život. Chceme flexibilnější nabídku úvazků pro matky s dětmi, ale aby kromě práce měly čas i na rodinu. Dále je pro nás důležitá i primární prevence, pokud jde o vztahy a výchovu v rodinách. To podle mě naší společnosti ještě velmi chybí. Pak se chceme zaměřit i na seniory a důchodovou reformu, to budeme mít ve svém programu. Dlouhodobě neřešené jsou sociální služby. To se také hodně dotýká seniorní populace či lidí se zdravotním postižením. Tam je dlouhodobě nastavená nejistota, mimo jiné finanční nejistota. Nemáme také dostatek pracovníků v sociálních službách a tak dále.
ODS říká, že chce v rozpočtu ušetřit 100 miliard korun a jsou zde různé položky, kde by se dalo škrtat. Co třeba slevy na jízdném? Chce je KDU-ČSL nechat v současné výši 75 % tak, jak je protlačila Babišova vláda, nebo jste ochotní kývnout na snížení těchto slev?
Myslím si, že je chybou, že se tyto slevy zavedly plošně. Vláda si to ulehčovala a zaváděla tuto přímou sociální pomoc plošně. A v tom jsou i lidé, kteří to vůbec nepotřebují, jsou střední a vyšší vrstva a nepotřebují tyto výhody. Ne že by jim to člověk nepřál, ale státní rozpočet na to prostě nemá. Chtěli bychom jít spíš cestou cílené podpory a podporovat seniory, kteří bydlí třeba na malých městech, potřebují ke kontaktu s lékaři a dalšími složkami slevy na jízdném, tak tam je to na místě, ale nelíbí se mi to plošné rozdávání tak, jak to dělala tato vláda.
Jak si vysvětlujete to, že je už u většiny ministerstev jasné, kdo je bude vést, ale o ministerstvo sociálních věcí nikdo nejeví velký zájem? Dvě hlavní adeptky Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Olga Richterová (Piráti), které působily v sociálních výborech a celé předchozí období kritizovaly současnou ministryni Janu Maláčovou (ČSSD) místo toho, aby na tento resort zamířily, získaly vedoucí pozice v Poslanecké sněmovně.
Je to pořád součástí vyjednávání o té nové vládě, není úplně jisté, která z těch dvou koalic ministerstvo práce a sociálních věcí dostane. Na druhou stranu my jako KDU-ČSL o toto ministerstvo máme zájem, protože se dlouhodobě věnujeme sociálně-rodinné politice a máme na to své odborníky, lidi i odborné zázemí, takže si myslím, že bychom toto ministerstvo uměli. I když víme, že není v dobrém stavu, neřešily se tam dlouhodobě systémové věci a chyby. Nebude to jednoduchý resort, zvlášť v této době, kdy se na nás ekonomika a covid valí, stejně jako zvyšování cen energií, potíže v automobilovém průmyslu a na to případně navázaná vyšší nezaměstnanost. Jsme si vědomi všech těchto problémů, ale stejně je řešit musíme jako vláda a celek. Ta podpora mezi resorty bude muset být vzájemná.
Mnozí lidé se bojí, že to bude moc pravicová vláda. Zrovna my bychom tam právě mysleli na tyto lidi, kteří se obávají, že nemají zastoupení v Poslanecké sněmovně. Ale znovu opakuji: ta podpora by měla být cílená, ne plošná.
Vy si jako 1. místopředsedkyně lidovců troufáte na vedení resortu práce a sociálních věcí?
Pořád máme i uvnitř KDU několik adeptů. Jsem mezi nimi, to ano, ale máme jich několik, takže ještě pořád vedeme diskuze a musíme zvažovat i ty další okolnosti.
Vy osobně byste tu nabídku, pokud by přišla, přijala?
To v tuto chvíli ještě nechci říct.