JEDNÁNÍ O VLÁDĚ

Do příštího pátku chceme mít dohodu s ČSSD, prohlásil Babiš

JEDNÁNÍ O VLÁDĚ
Do příštího pátku chceme mít dohodu s ČSSD, prohlásil Babiš

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér v demisi Andrej Babiš informoval na nedělní schůzce v Lánech prezidenta Miloš Zemana, proč se hnutí ANO vrátilo k jednání se sociálními demokraty. Po setkání s prezidentem prohlásil, že předběžnou dohodu chce mít dojednanou do příštího pátku. S ČSSD se sejde v pondělí večer. Na schůzce by měli zástupci obou stran řešit především obsazení jednotlivých ministerstev. Program je podle Babiše prakticky dojednán. Zeman vzal jeho slova na vědomí.

„My máme vyjednávání s ČSSD zítra večer. Určitě budeme spěchat. Potřebujeme mít do příštího pátku nějakou dohodu. (...) Můj zájem je to ukončit a požádat o důvěru,“ řekl Babiš novinářům. ANO se ve čtvrtek rozhodlo vrátit k rozhovorům se sociální demokracií. Předchozí jednání mezi ANO a ČSSD skončilo před týdnem neúspěšně, Zeman poté doporučoval Babišovi, aby hledal podporu pro svou vládu u KSČM a SPD.

Premiér také uvedl, že je naštvaný na členy klubu ANO, protože zpočátku o svých osobních problémech s SPD nemluvili a rozhovořili se o nich až v průběhu jednání. ANO se rozhodlo vrátit k jednání s ČSSD poté, co část poslanců i někteří čelní představitelé hnutí dávali najevo, že nesouhlasí s tím, aby se na vládě podílela SPD. „Naši kolegové z krajů měli obavu i z toho, že by jim začali odcházet zkušení lidi a noví by nepřicházeli. Už takhle prý někteří čekali, jak to celé dopadne, než dali souhlas se zapsáním svého jména na kandidátní listinu do komunálních voleb. Já z toho strach nemám, ale krajští předsedové zněli dost přesvědčivě,“ napsal Babiš v neděli na Facebooku.

Na otázku, zda by odlišný náhled komunistů na spojenecký zásah v Sýrii mohl ohrozit předpokládanou podporu KSČM v příští vládě, Babiš odvětil, že to je otázka na KSČM. Zkritizoval však své ministry za to, jak k záležitosti přistoupili. „Zaznamenal jsem, že naši dva ministři soutěžili v prohlášeních a pořádali různé konference,“ prohlásil. 

Záznam z vystoupení Andreje Babiše po jednání v Lánech

Babiš uvedl, že na schůzce chtěl především Zemanovi vysvětlit, proč znovu bude jednat se sociálními demokraty. Nadále počítá s tím, že by se případná koaliční vláda ANO a ČSSD, která má ve Sněmovně jen 93 poslanců, opírala o hlasy KSČM.

Vyjednavači ANO a ČSSD se k dalším rozhovorům sejdou v pondělí večer. Sociální demokraté čekají, s čím ANO přijde, potom se rozhodnou, zda budou v jednání o vládě pokračovat. První vyjednávání mezi oběma uskupeními dospěla v otázce programu prakticky ke kompletní dohodě, zkrachovala ale na personáliích. ČSSD vadila účast trestně stíhaného Babiše ve vládě, ANO od jeho nominace odmítlo ustoupit a nesouhlasilo ani s tím, že by jako garanci nezávislého vyšetřování přenechalo sociálním demokratům ministerstvo vnitra. Jaká bude podoba návrhu, s nímž ANO v pondělí za sociálními demokraty přijde, nechtěl premiér přiblížit.

Zeman se s Babišem schází den poté, co USA, Británie a Francie podnikly vojenský úder proti Sýrii v reakci na možný chemický útok v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Český premiér v demisi označil útok za nevyhnutelný, třebaže přiznal, že konání bez schválení Rady bezpečnosti OSN byla chyba. 

 

, zd, jhr