Lidovci dostali Fialu nominací Hladíka do úzkých. Jurečka dočasně bude dvojministrem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Petr Fiala (ODS) požádá v nejbližších dnech prezidenta Miloše Zemana o to, aby pověřil dočasně řízením ministerstva životního prostředí šéfa KDU-ČSL a vicepremiéra Mariana Jurečku, který se tak dočasně stane dvojministrem. Jurečka nicméně uvádí, že jeho prioritou je, aby se nový ministr našel do konce listopadu. Nynější ministryně Anna Hubáčková končí ze zdravotních důvodů, kandidátem koalice na její funkci je Petr Hladík (KDU-ČSL), jehož pozice se zkomplikovala kvůli razii související s korupční kauzou okolo udělování bytů v Brně. Situace s nominací ministra životního prostředí podle odborníků ukazuje, že má vládní koalice personální krizi.
Hladík se měl minulý týden sám setkat jako kandidát na ministra s prezidentem Zemanem, ale kvůli razii se schůzka neuskutečnila. KDU-ČSL však vyjádřila Hladíkovi podporu a na jeho nominaci trvá. Razie celou situaci zkomplikovala, Hladík ji musel vysvětlovat celostátnímu vedení své strany.
„Nejel jsem na širší vedení strany s tím, že chci být ministrem, ale abych vysvětlil tu situaci a diskutoval o tom, co je nejlepší pro KDU-ČSL. Není to o mé touze být ministrem, není to pro mě sen, kterého bych chtěl za každou cenu dosáhnout. Pro mě to znamená velkou zodpovědnost za budoucnost České republiky,“ uvedl Hladík.
Jeho předchůdkyně ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) avizovala rezignaci ze zdravotních důvodů, chce kvůli plánované operaci skončit ve funkci 31. října. Minulý týden hovořila před novináři o tom, že tento týden ještě možná přijde na zasedání vlády, ale čtvrteční jednání bude definitivně její poslední. Jurečka chtěl původně mít nového šéfa resortu vybraného do konce října, kvůli komplikacím nicméně pak řekl, že hranici stanovil na konec listopadu. Zda nakonec bude ministrem, nechce předjímat.
Premiér Fiala už minulý týden po jednání lidoveckého vedení oznámil, že chce Zemana požádat, aby dočasným řízením ministerstva životního prostředí pověřil předsedu KDU-ČSL a ministra Jurečku. Ve čtvrtek mu prezident vyhověl a přijal demisi ministryně Hubáčkové. Fiala je současně přesvědčen, že návrh na jmenování nového ministra může podat až ve chvíli, kdy bude jasné, že Hladík není vyšetřován, obviněn, až podá vysvětlení. To bude podle něj relevantní v řádu týdnů a vyžádá si mezikrok, kterým je právě pověření Jurečky dočasným vedením resortu.
Ve středu pak po schůzce se Zemanem Fiala zopakoval, že pověření řízením ministerstva v řádu týdnů považuje za únosné. Nebylo podle něj z objektivních zdravotních důvodů možné, aby ve funkci pokračovala Hubáčková, i když by to považoval za nejsnazší řešení.
Personální krize vládní koalice
Podle odborníků by nicméně výměna měla být rychlejší a nastalá situace je ukázkou toho, že mají koaliční strany personální krizi, což není v době českého předsednictví dobré znamení. To potvrzuje i fakt, že právě Jurečka má přebrat dočasně vedení MŽP, každá strana by měla mít i několik kandidátů na pozici jednotlivých resortů, ukazuje se ale, že často nemají ani jednoho, uvedli ve vysílání České televize odborníci.
Politický analytik Lukáš Jelínek v ČT řekl, že Fiala se kvůli lidovcům dostal do nepříjemné situace. Jelínek připomněl příklad již bývalého ministra školství Petra Gazdíka, který rezignoval poté, co se jen setkal se někým nevhodným, sám obviněný nebyl. Hladík by podle Jelínka měl reflektovat, co se dělo v jeho nejbližším okolí a lidovci by měli přijít s jiným kandidátem.
Jurečka v závěru k celostátní jednání vyzval členy strany k jednotě a zdůraznil, že jakmile se ukáže, že někdo ze straníků porušil zákon, budou lidovci reagovat velmi rychle. V případě Petra Hladíka žádné takové indicie nejsou, dodal. „Pro mě osobně to, že někdo je osloven policií, jde podat vysvětlení, případně dá k dispozici prohlídku své kanceláře a korespondence, není důvod pro to, abych člověka vyoutoval z politického a veřejného života,“ vysvětlil.
Kauza se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a dotačních podvodů. Kriminalisté prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu, radnice městských částí Brno-sever a Brno-Černovice, byli i v Pískovně Černovice a u jednatele Hasoně. O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, tehdejšího náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Brno minulý týden ve čtvrtek na ustavující schůzi zvolilo nové vedení vzešlé ze zářijových komunálních voleb, Hladík už náměstkem není, není ani v radě města. Zatím ani není jasné, zda se s ohledem na kauzu stane ministrem. Policie v případu zatím obvinila sedm lidí a dvě právnické osoby.