MUSKŮV ROBOT

Musk prý odsouvá auta na druhou kolej, chce vyrábět humanoidní roboty do továren místo dělníků

MUSKŮV ROBOT
Musk prý odsouvá auta na druhou kolej, chce vyrábět humanoidní roboty do továren místo dělníků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tesla se v roce 2022 zaměří na vývoj humanoidních robotů, sdělil investorům Tesly Elon Musk. Právě roboti mají podle něj potenciál být časem významnějším podnikáním, než automobilový byznys. Mohly by masově nahradit lidi v továrnách, včetně Tesly. Kvůli vývoji robotů, Tesla v roce 2022 nepředstaví žádný nový automobil. Informuje server BBC. Nicméně řada odborníků na robotiku je k představám Muska skeptická.

Již minulý rok Tesla představila robota Optimus, také zvaného jako Tesla Bot. Ten by měl využívat stejný systém umělé inteligence, jako je využit ve vozidlech značky Tesla. Žádný prototyp tohoto modelu ale zatím nebyl vyroben. Ví se ale, že by Tesla Bot měl měřit 175 centimetrů a místo obličeje bude mít obrazovku. Měl by se pohybovat rychlostí zhruba 5 kilometrů v hodině a uzvednout by měl až 150 kilogramů. Elon Musk by pak humanoidního robota chtěl využívat v továrně Tesly, kde by mohl pomáhat řešit nedostatek pracovních sil.

Robot by podle Muska mohl fungovat nejen na principu umělé inteligence (AI), ale dokonce na principu umělé obecné inteligence (AGI). To znamená, že by stroj byl schopen se učit nebo chápat úkoly, které v současnosti vykonávají lidé. Podle profesora etiky robotů z University of West England Alana Winfielda je ale vytvoření AGI systému opravdu náročné. „Představa, že AGI rozlousknete, protože jste vytvořili vozidlo bez řidiče, je absurdní,“ míní.

K Muskovým plánům je skeptický i softwarový inženýr společnosti Accel Robotics Filip Piekniewski. „Každý, kdo si myslí, že Tesla skutečně staví humanoidního robota, žije v alternativní realitě. Základna na Marsu je mnohem pravděpodobnější než robot,“ napsal na Twitteru Piekniewski.

Profesor kognitivní robotiky z Sheffielské univerzity Tony Prescott zase řekl, že Musk bude se stavěním humanoidního robota čelit mnoha výzvám. Bylo by podle něj snazší, aby robot, který by pracoval v továrně byl na kolečkách, neměl by pak problémy s rovnováhou. V takovém případě už by se ale nejednalo o humanoidního robota, po kterém Musk prahne. „Auta Tesla jsou roboti, ale jsou roboty mnohem jednodušší formy, takže tohle bude začátek od nuly,“ dodal profesor Prescott.

Elon Musk se kvůli vývoji humanoidního robota vzdal i vývoji nového auta. V roce 2022 Tesla žádný nový automobil nepředstaví.

 

, kap

29. ledna 2022