Zeman a Babiš se obuli do Vystrčila. Prezident premiérovi omluvil Krétu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tandem Miloš Zeman–Andrej Babiš opět ukázal své spojenectví. Premiér podržel hlavu státu, když také odsoudil cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Vystrčilovi vyčetl, že prý dělá zahraniční politiku TOP 09. Zeman se zase rozhodl přehlédnout skutečnost, že premiér nešel příkladem a v létě strávil dovolenou na Krétě.
Vystrčil si svou návštěvou získal sympatie mnohých Tchajwanců i voličů české opozice. V tchajwanském zákonodárném sboru obdržel medaili za parlamentní diplomacii, svým proslovem si vysloužil potlesk ve stoje a po návratu do tuzemska čekalo na jeho delegaci na letišti několik desítek podporovatelů.
Prezident Zeman a premiér Babiš už tak nadšení nebyli. Šéfovi Senátu prezident v předtočeném rozhovoru na Primě vzkázal, že jeho návštěva Tchaj-wanu byla klukovskou provokací, jíž urazil své kolegy. Nebude ho proto zvát na Hrad na schůzky k zahraniční politice. „Pan Vystrčil byl v situaci, kdy jeho návrh na cestu na Tchaj-wan odmítli prezident, premiér, předseda Sněmovny i ministr zahraničí, krátce všichni. On přesto na ten Tchaj-wan jel. No takže já z toho vyvozuji, že není důvod, aby se pan předseda Vystrčil nadále účastnil porady ústavních činitelů,“ uvedl.
Premiéra Babiše podle něj ani tak neurazila samostatná cesta, ale urazilo ho prohlášení předsedy Senátu, který řekl, že smyslem cesty bylo narovnat páteř Česka. „Nevím, co tím myslel. Já mám páteř rovnou,“ podivil se premiér. Opřel se také do části Vystrčilova projevu, v níž hovoří o propojení ekonomické, politické a mediální moci. „Vy děláte politiku TOP 09. Jaký já mám mediální vliv? My máme svobodné volby,“ oponoval premiér. Šéfovi Senátu také řekl, že politice nerozumí.
Oproti tomu další ústavní činitel, který má k Tchaj-wanu co říci, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), byl ve vyjádřeních spíše opatrný. Uvedl, že není příznivcem vzkazů přes média, diplomacie se tak podle něho nedělá. „Mnohokrát jsem zopakoval, že zahraniční politiku České republiky dělá vláda, nikoliv předseda Senátu. Na naší politice vůči Číně, kterou jsme si definovali v 90. letech, se nic nemění,“ prohlásil ministr zahraničí.
Kréta je hezká, buďme tolerantní
Prezident se v rozhovoru pro Primu sice nesouhlasně vyjádřil k plánu vlády zavést 15procentní daň z příjmu, počínání premiéra v boji s koronavirem se ale zastal. „Myslím si, že vláda, epidemiologové a všichni ostatní dělají všechno, co mohou,“ řekl. A ačkoliv sám Zeman vyzýval ke trávení dovolené v České republice, s úsměvem přešel to, že Babiš na dovolenou odletěl na Krétu. „Kréta je také hezká, buďme tolerantní,“ prohlásil.
Oba dva politici se tak po čase opět sladili v názorech. Naposledy se krátce viděli v srpnu při návštěvě amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Po prezidentově úrazu, kdy si v Lumbeho vile zlomil pravou paži, Babiš veřejně řekl, že by se s ním rád spojil, ale že se mu to nedaří, neboť prezident nemá telefon. Znovu se setkají v úterý.
„V úterý bych měl přivítat premiéra Babiše a prvního vicepremiéra Hamáčka, budeme spolu diskutovat o obsazení předsedy ÚHOSu, tedy antimonopolního úřadu, a další pondělí se setkám na pravidelné večeři opět s premiérem, pak plánujeme expertní tým k státnímu rozpočtu a další akcí bude porada nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice,“ vypočítal Zeman svůj program.