Kauza novičok

V Salisbury jsme byli jako turisté, tvrdí Rusové obvinění z útoku na Skripala

Kauza novičok
V Salisbury jsme byli jako turisté, tvrdí Rusové obvinění z útoku na Skripala

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dva Rusové, které britská policie obvinila z útoku paralyzující látkou novičok na Sergeje Skripala a jeho dceru, pro ruskou televizi RT prohlásili, že jihoanglické Salisbury navštívili pouze jako turisté. Po hodině se vrátili do Londýna, tvrdí dvojice Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Britská prokuratura je označila za agenty ruské vojenské rozvědky GRU, což muži v rozhovoru popřeli.

Oba prohlásili, že do Salisbury jeli jako turisté na doporučení svých přátel. Ve městě se zdrželi jen krátce kvůli špatnému počasí, které jim zabránilo navštívit všechna zajímavá místa, jak prý původně chtěli. „Všude se povaloval sněhová břečka. Byli jsme provlhlí, a tak jsme se nejbližším vlakem vrátili do Londýna,“ uvedla dvojice v interview s RT.

Britští vyšetřovatelé předtím uvedli, že mají dostatek důkazů na to, aby je mohli obvinit. Podle nich muži přiletěli do hlavního města z Moskvy 2. března, a to s ruskými pasy. O dva dny později nastříkali látku novičok na dveře Skripalova domu v Salisbury a o den později se vrátili do Ruska, uvádí britská BBC. Muži nevyloučili, že se mohli přiblížit k domu dvojitého agenta. „Ale nevíme, kde stojí,“ dodal Boširov.

Pokud jde o lahvičku s parfémem, jež podle britských vyšetřovatelů obsahovala novičok, Boširov ironicky odmítl, že by něco takového u sebe měli. „Není hloupé, aby normální chlápci u sebe měli ženský parfém? Celníci prověřují všechno, asi by se ptali, proč mají muži ve svých zavazadlech ženský parfém. Ne, neměli jsme to,“ odpověděl Boširov na dotaz šéfredaktorky RT Margarity Simonjanové, které s nimi rozhovor vedla.

Ruské úřady ve středu oznámily, že oba své občany znají. Podle jejich prohlášení se jedná o civilisty, nikoliv zločince. Ruský prezident Vladimir Putin se na tiskové konferenci ve Vladivostoku nechal slyšet, že doufá, že si oba muži sami s novináři promluví.

Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Po britském obvinění na adresu Petrova a Boširova se v ruských médiích objevily rozporuplné informace. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kosačov řekl, že nejde o ruské občany, ale možná britské herce.

Ruský server Fontanka informoval, že člověk jménem Alexandr Petrov byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů. Podle státní televize RT ale jde jen o shodu jmen. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu nic neříkají.

, jhr

13. září 2018