Šluknovsko je na hraně kolapsu, píše senátor ministru Vojtěchovi. Ohroženo je 55 tisíc lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rumburská nemocnice na Šluknovsku se zmítá ve velkých problémech. Zajišťovat má ale péči pro 55 000 obyvatel. Je dlouhodobě ve ztrátě, chybí jí zdravotnický personál a omezuje provoz některých oddělení. Zrušena je například plicní ambulance. Interní oddělení bylo kvůli dovoleným na devět dní uzavřeno úplně. Senátor za Děčínsko Zbyněk Linhart žádá o pomoc na ministra zdravotnictví. „Systém zdravotní péče na Šluknovsku stojí na hraně úplného kolapsu,“ napsal Linhart Adamovi Vojtěchovi (ANO).
Ministr Vojtěch (ANO) uznal, že vývoj zdravotní péče na Šluknovsku není dobrý. Zdůraznil, že za zajištění dostupné zdravotnické péče jsou odpovědné zdravotní pojišťovny a kraj. Slibuje ale konat. Správcem systému zdravotního pojištění je totiž právě jeho resort. Vojtěch proto vyzval zdravotní pojišťovny i Ústecký kraj, aby řekly, jak chtějí situaci řešit. Nyní podle informací deníku Echo24 jejich reakce analyzuje. Do té doby se ministerstvo snaží situaci řešit dotačními programy pro stomatology či praktické lékaře. Zvažuje i usnadnění dostupnosti přeshraniční zdravotní služby.
„Do budoucna je uvažována i možnost zrychleného procesu schvalování vydání předchozího povolení pro čerpání přeshraniční zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví má zájem na tom, aby zdravotní pojišťovny využívaly všech dostupných prostředků k zajištění zdravotní péče,“ uvedla pro Echo24 za resort zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Linhart (nestr. za STAN) o ministrově reakci říká, že vypadá jako razantní odpověď dávající naději, že se problém bude řešit. Může ale dle něj jít pouze o slibný začátek bez konečného řešení. „Pan ministr odpověděl alespoň ne tak, jak jsme často svědky. Totiž předstíráním a vysvětlováním, jak je vše v pořádku, v souladu s právními předpisy a podobně. Alespoň to vypadá jako razantní odpověď dávající naději, že se problémem budou úřady zabývat. Bohužel myslím, že je to jen slibný začátek a dále nastane odvolávání na to, že ten či ten dělá, co může, víc ani nemůže a vše je v pořádku,“ uvedl Linhart pro Echo24.
Petici podepsalo přes tisíc lidí
Lužická nemocnice a poliklinika patří městu Rumburk, které se ji neúspěšně pokoušelo prodat. Letošní ztráta zdravotnického zařízení se odhaduje na 40 milionů korun, loni byla 30,5 milionu korun. „Snažíme se dělat taková opatření, aby byla ztráta nemocnice co nejnižší,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Dubravec.
Nemocnice byla doposud rozdělena do dvou areálů. Teď se kvůli úspoře peněz sestěhuje do jednoho. Podle ředitele se kvůli restrukturalizaci rozhodně nebudou propouštět žádní zaměstnanci. Sestěhování bude kromě snížení nákladů znamenat úlevu pro lékaře a pacienty, kteří nebudou muset mezi oběma areály přejíždět. Ztrátu nemocnice, která zajišťuje péči pro 55 000 obyvatel výběžku, bude muset zaplatit město. Mluvčí radnice Luděk Stínil řekl, že město nemocnici zavírat nechce.
Sedmnáct starostů měst a obcí vyzvalo krajské zastupitele k obnovení jednání o vyřešení situace v rumburské nemocnici, zdůraznili nutnost zachovat dostatečnou akutní lůžkovou zdravotní péči. Ústecký kraj jednal s Rumburkem o převzetí nemocnice před více než rokem, radnice poté vypsala tendr, do kterého se kraj nepřihlásil. Zvítězila společnost Penta, ale jednání nakonec zkrachovala.
„My, podepsaní, důrazně žádáme, aby Ústecký kraj, Všeobecná zdravotní pojišťovna a další pojišťovny a vláda ČR v rámci své kompetence ve vztahu ke zdraví a zdravotním službám občanům Ústeckého kraje zajistily dostupnost a kvalitu zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku a začaly plnit zákony a Ústavu ČR v plném rozsahu a nadále nezhoršovaly už i tak nedostatečnou úroveň veřejných služeb na Šluknovsku,“ uvedli autoři petice.
Mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová řekla, že jakmile petice dorazí, budou se jí příslušné orgány zabývat. „Petici koncem léta předáme vládě, kraji a VZP,“ uvedl pro Echo24 senátor Linhart.