Čistky nechystám, tvrdí Benešová, chce však omezit funkční období nejvyššího žalobce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco ještě v pátek v poledne budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová odmítla, že by chystala čistky na státním zastupitelství, jen o několik hodin později se nechala pro Českou televizi slyšet, že by byla pro omezení funkčního období nejvyššího žalobce, a to asi na 7 let. Nynější šéf žalobců Pavel Zeman už přitom přesluhuje, ve funkci je od roku 2011. Podle Benešové potom záleží na tom, zda by mohl funkční období zopakovat. Dodala, že na vše je ještě třeba se podívat a „vykomunikovat“ to.
S odvoláním Pavla Zemana, o kterém spekulovali někteří zástupci opozice, Benešová nepočítá. „Jsou to úsměvné spekulace, přímo dětinské a naivní. Stručně na to odpovím tak, že žádné čistky ve státním zastupitelství nechystám. Budu samozřejmě komunikovat se soustavou státního zastupitelství, sdělím jim, jaké mám výhrady k současné práci a co by se mělo zlepšit,“ uvedla nynější poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici.
Šéf žalobců má prý její důvěru. Osvědčil se a Benešová k němu žádné zvláštní výhrady nemá. Možná změna funkčního období nejvyššího státního zástupce by se dle jejích slov týkala vývoje okolo zákona o státním zastupitelství. „Tam bude stanoveno funkční období, protože právě ten nejvyšší (státní zástupce) nemá funkční období jako jediný, což je anomálie i pokud jde o evropskou legislativu.“ prohlásila s tím, že takový zákon předkládala již v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.
Na otázku, jak dlouhé jeho období by být, odvětila: „Pokud si vzpomínám, tak bylo sedmileté. Takové průměrné, jaké v Evropě je.“ Námitka, že zrovna Pavel Zeman už přesluhuje, Benešové nevadila. „Já se musím na ten zákon podívat znova, protože teď už je to v kontextu potřeby doby.“ (...) „Takže to budeme muset trošku předělat, přizpůsobit potřebám doby, abychom měli stanoveny skutečné současné priority. A bude se tam řešit samozřejmě i otázka, zda může opakovat, zda může být funkční období větší, nebo menší. Ale je nelogické, jestliže má prezident pět let, tak kolik byste chtěli u nejvyššího státního zástupce,“ prohlásila Benešová v rozhovoru.
Nominace narychlo
Benešová nahradí ve funkci Jana Kněžínka (za ANO), který se rozhodl k 30. dubnu rezignovat. Benešová za prioritu považuje boj s korupcí, protože nás velmi kritizuje protikorupční skupina Rady Evropy, která řeší možné úplatky v politice a justici. Česku se podle ní za poslední dva roky nepodařilo plně zavést ani jedno ze 14 původních doporučení. „Takže nám tady něco neladí, to se bude muset samozřejmě napravit,“ prohlásila. Bude prý také požadovat kvalitní práci legislativní rady vlády – tedy dobře propracované zákony.
Benešovou do funkce nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. „O funkci jsem vůbec neuvažovala. Funkce přicházejí, když je nečekáte, ne když je chcete,“ uvedla budoucí ministryně. Již prý byla připravena na to, že zbytek života stráví v advokacii. Připustila, že s premiérem nějakou dobu vyjednávala, ale nechtěla zabíhat do podrobností. „Jsem sama spíš překvapena, že to takto dopadlo. Nabízela jsem jiné postavy,“ dodala.
Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s dotační kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby. Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby jeho výměnu lépe vysvětlili. Státní zástupci označili odchod ministra za překvapivý.