Kulturní čistka. Stát Rhode Island mění oficiální název, škrtá slovo „plantáže“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejmenší z padesátky amerických států chce v protirasistickém tažení změnit své jméno. Oficiální název Rhode Islandu totiž obsahuje i slovo „plantáže“, které je podle guvernérky Giny Raimondové vnímané v souvislosti s otrokářstvím a působí urážlivě. Není to poprvé, co proběhla diskuze, zda není název nejmenšího státu USA rasistický, informoval server Guardian. Pondělním rozhodnutím guvernérky se již přestane používat původní název ve všech oficiálních dokumentech.
Podpis vládního nařízení stvrzuje, že vládní instituce místo názvu v celém znění – State of Rhode Island and Providence Plantations –začnou používat jen strohé „Rhode Island“. Podle guvernérky to je první krok k úplnému přejmenování státu. Providence byla první stálá britská osada založená skupinou osadníků v čele s Rogerem Williamsem v roce 1636. Společně s Rhode Islandem se provincie roku 1776 stala jedním z původních třinácti zakládajících států USA.
Co se týče plantáží v oficiálním názvu Rhode Islandu, v tehdejším kontextu se jimi označovaly rané zemědělské osady ve vnitrozemí na území dnešních Spojených států amerických. V jádru tedy neměl název státu nic společného s otrokářstvím. Podobných jmen je v USA hned několik, negativní konotaci slovo získalo až s rozmachem obchodu s otroky, kteří byli posíláni na nucené práce na plantážích a farmách bohatých.
Ačkoliv Rhode Island byl jedna z prvních kolonií, která dala ruce pryč od otroctví v roce 1652, zákon zakazující obchod s otroky nebyl příliš dodržován. Populace černošských otroků ve Rhode Island byla na konci 17. století dvakrát větší než v jakékoliv jiné kolonii Nové Anglie.
Snah o změnu jména Rhode Islandu se objevilo hned několik. Tou nejvýraznější bylo referendum z roku 2010, v níž ale drtivá většina hlasujících volala po zanechání původního jména státu, tedy i s částí „Providence Plantations“ – proti změně jména bylo 78 % lidí. Nyní se ale po přejmenování státu volají jak tamější senátoři, tak také samotná guvernérka Gina Raimondová.
Původní název „State of Rhode Island and Providence Plantations“ tedy přestanou používat všechny úřady a státní podniky ve svých prohlášeních a dokumentech. O úplném přejmenování se rozhodne na podzim v dalším referendu.
„Ať už je význam slova ‚plantáže‘ v kontextu historie Rhode Island jakýkoliv, nese v sobě strašlivou konotaci, když vezmeme v potaz tragickou a rasistickou historii naší země,“ uvedl ve středu tamější senátor Harold Metts ve svém prohlášení. „To, co se mi vybaví, když uslyším slovo ‚plantáže‘, je nelidské a ponižující zacházení s Afroameričany, kteří sem přišli přede mnou, rodiny odtržené od sebe, znásilňování a lynčování. Pro mnohé z nás je to bolestivý pojem,“ vysvětlil.
Změna souvisí s celosvětovým protirasistickým hnutím Black Lives Matter, které v USA nabralo na síle po květnové smrti černocha George Floyda. Kvůli nepříliš lichotivé minulosti nedochází jen k přejmenovávání institucí, ale také ke strhávání a ničení soch historických osobností.