Chovanec kandiduje na předsedu

Včera se Chovanec objevil v Zemanově štábu, dnes kandiduje na šéfa ČSSD

Chovanec kandiduje na předsedu
Včera se Chovanec objevil v Zemanově štábu, dnes kandiduje na šéfa ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co získal podporu od krajské konference ČSSD v Plzeňském kraji. Nové vedení si sociální demokraté zvolí na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Chovancovým soupeřem bude například stávající místopředseda strany Jan Hamáček.

„Dostal jsem nominaci krajské organizace v Plzni. Já jsem tím podmiňoval nějakou svou snahu někam kandidovat. Většina delegátů s výjimkou sedmi, kteří se zdrželi, mě nominovala na pozici předsedy sociální demokracie,“ řekl Chovanec. Kdyby ho jeho domovská organizace nepodržela, o nejvyšší stranický post by se neucházel. Kromě Plzeňského kraje dostal podporu i od krajské organizace ve Zlínském kraji.

Pro sociální demokracii je podle něj především zásadní najít vnitřní smír mezi různými názorovými proudy. „Já jako zastupující předseda až do sjezdu povedu debatu uvnitř strany o tom, aby sjezd opravdu byl o sjednocení, o navolení dobrého týmu, abychom našli směr pro sociální demokracii. Moje osobní ambice jsou velmi stranou,“ řekl.

V novém vedení, které si strana na sjezdu zvolí, by rád viděl zástupce všech názorových proudů. „Sociální demokracie se musí naučit debatovat uvnitř a vystupovat navenek jednotně,“ řekl. Strana podle něj musí navenek souznít. Musí vést o tématech bohatou vnitřní debatu, když ale najde většinový názor, musí se na něm sjednotit i všechny menšinové proudy. Jinak nemá šanci dlouhodobě uspět na politické scéně, míní Chovanec.

Milan Chovanec je úřadujícím šéfem sociální demokracie. Stranu vede po rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky jakožto statutární místopředseda strany. Člen ČSSD je od roku 1997, místopředsedou  strany byl zvolen v roce 2013 a znovu v roce 2015.

Na pódiu s Milošem Zemanem

Dobrými vztahy z Milošem Zemanem je Chovanec známý. Po volbách v roce 2013 byl účastníkem takzvané  lánské schůzky u prezidenta. Chovanec se k účasti na prozrazeném setkání přiznal jako první a nabídl svou rezignaci na funkci místopředsedy, tehdejší šéf strany Bohuslav Sobotka ji ale nepřijal.

Včera se objevil po boku Miloše Zemana znovu. „Držím palce ve štábu,“ napsal ke společné fotce s prezidentem na Twitter. Chovanec svým brzkým příchodem do Zemanova štábu chtěl vyjádřit, že je s ním bez ohledu na konečný výsledek. Připomněl, že ho dlouhodobě podporuje. „Já jsem kvůli Miloši Zemanovi před x lety vstupoval do sociální demokracie,“ vysvětlil.

Prezidenta poté pozval na únorový sjezd ČSSD. Miloš Zeman pozvánku přijal.

Krajské konference ČSSD se konají v pěti krajích. Nominaci z Královéhradeckého kraje už dostal místopředseda sněmovny Jan Hamáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pohled ze Slovenska : České dno a cesta ven

,