„Totální selhání a fiasko“. Babiš opakovaně neuspěl při žádosti o vyhoštění ruských diplomatů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) neuspěl u svých evropských partnerů s žádostí o vyhoštění ruských diplomatů. O víkendu přitom ještě před jednáním prezidentů a premiérů Evropské unie tvrdil, že v rámci solidarity požádá, aby státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho diplomata. To se dosud nestalo. Někdejší ministr zahraničí, velvyslanec a v současné době europoslanec Alexandr Vondra (ODS) to považuje za selhání Babišovy vlády a také velké diplomatické fiasko.
Předseda vlády před neformálním summitem lídrů Evropské unie sliboval, že na setkání probere informace k vrbětické kauze. Probrat také chtěl spor mezi Českou republikou a Ruskem, kde si země navzájem vyhošťovaly diplomaty. Babiš pak své partnery chtěl požádat o solidaritu. Podle něj by Evropská rada měla útok odsoudit. „Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví,“ řekl Babiš.
Neformální schůzka ale žádný konkrétní výsledek neměla. Evropská unie přes šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella vzkázala, že nechce dál eskalovat napětí mezi Ruskem a ostatními státy. Některé státy navíc Českou republiku zkritizovaly, kvůli postupu v celé kauze. „Zazněly tam samozřejmě nějaké názory, že bychom to mohli lépe koordinovat, ale my samozřejmě jsme reagovali nějakým způsobem, ale naše partnery jsme kontaktovali, já si myslím až potom. Samozřejmě není možné vždycky všechno řešit dopředu,“ řekl Babiš po jednání.
Europoslanec za ODS a někdejší velvyslanec a ministr zahraničí Alexandr Vondra však vidí za jednáním velký nezdar. „Já si myslím, že to je naprosté fiasko. Premiér opakovaně o něco prosí a opakovaně dostává košem,“ řekl pro Echo24 Vondra s tím, že kritika států je oprávněná. „Vládě se totiž vrací selhání, kdy odkládala zveřejnění celé akce několik týdnů a zároveň neudělala nic proto, aby na to naše spojence připravila,“ řekl dále Vondra.
Podle něj nebude naše odpověď na vrbětický útok tak razantní, jako v roce 2018 postup Velké Británie v kauze snahy otrávit bývalého agenta Sergeje Skripala. „Theresa Mayová si dokázala vyjednat podporu při vyhošťování diplomatů,“ upozorňuje Vondra, že taková jednání s ostatními státy nejsou vedena.
Zároveň ale také přidává příklad, že zatímco Andrej Babiš prosí ostatní státy o vyhoštění jednoho diplomata, tak europoslanci dávno vyjednali tvrdou deklaraci lídrů pěti frakcí v Evropském parlamentu. „Následně jsme také přijali velmi tvrdou rezoluci. To, co dokázali europoslanci, tak nedokázala Babišova vláda,“ dodává Vondra.
Europoslanci totiž ještě na konci dubna přijali text, aby členské země Evropské unie koordinovaně vyhostily ruské diplomaty. Zároveň vyzvali k tomu, aby se přijaly tvrdší sankce v souvislosti s agresivním jednáním Moskvy. Unie by také podle nich měla snížit závislost na ruské energii, zastavit stavbu plynovodu Nord Stream 2 a nenechat ruskou společnost Rosatom budovat na území EU jaderné elektrárny.
Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) se bude o vyhoštění ruských diplomatů jednat na konci května, kdy proběhne summit EU. „Dejme tomu ještě nějaký čas, vzpomeňme si, že i Britům to trvalo zhruba měsíc. A uvidíme, jaký bude výsledek,“ řekl Kulhánek, podle kterého hrozí, že některé státy nemusí diplomaty vyhostit kvůli současnému stavu na ambasádách. „Neredukujme solidaritu na počet vyhoštěných diplomatů,“ dodal Kulhánek.