Nemáte zásoby vody, jídla a hotovosti na měsíc? Riskujete, varuje expert Bartuška
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Většina domácností má zásoby maximálně na čtyři dny. Kdykoliv přitom může kvůli nestabilitě energetických systémů přijít nečekaná událost, a proto by měl mít každý zásobu jídla, vody, léků či hotovosti až na měsíc. V rozhovoru pro server Svobodné Universum to řekl zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.
Nestabilita a křehkost systému může způsobit blackout, na který by měli být lidé předem připraveni. Česká republika si sice již během povodní v roce 1997 a 2002 vyzkoušela, jak relativně rychle nahodit energii ve velké části země zpět, ale těžko lze podle Bartušky předpokládat, co by se dělo v případě velkého výpadku.
„Samozřejmě případ velkého blackoutu, kdy vypadne většina země, to jsme tu ještě neměli, takže těžko říct, jak bychom na to reagovali, ale jsem spíš optimistou. Samozřejmě to, že je ten systém křehký, že velká část sítí, linek jede takřka na 100 procent výkonu, je pravda.“
„Dnes má málokterá domácnost zásoby na déle jak čtyři dny. Myslím, že bychom měli doma všichni mít zásobu vody, potravin a léků minimálně na měsíc. Systém se může kdykoliv porušit. Může se porušit elektrická síť, může být problém s vodou, může se stát cokoliv. Mohou se zhroutit bankovní systémy kvůli nějakému útoku, může se opravdu stát leccos. Je potřeba mít základní selskou připravenost na drobné problémy, které můžou přijít, protože se může přihodit opravdu leccos,“ řekl Bartuška v rozhovoru.
Jako příklad takového blackoutu uvedl Bartuška New Orleans po hurikánu Katrina v roce 2005. Hurikán vyřadil veškerou infrastrukturu včetně elektřiny. Již třetího dne zkolabovala i policie, jelikož příslušníci bránili své vlastní domovy. Vláda proto musela do oblasti vyslat ozbrojené jednotky národní gardy, díky kterým mohla obnovit ve městě pořádek.
Bartuška zároveň uvedl, že lidé se u nás moc spoléhají na stát, ale přitom by měli být sami schopni se o sebe v krizových situacích postarat. Mohou za to podle něj roky relativního klidu: „Spíše dlouhé období klidu a míru vedlo k tomu, že zanikla spousta reflexů, které generace před námi měly zcela samozřejmě.“
,