Půjde Okamura do vlády?

Pokud by ve vládě zasedl Okamura místo ČSSD, nemusel by Babiš žádat o důvěru

Půjde Okamura do vlády?
Pokud by ve vládě zasedl Okamura místo ČSSD, nemusel by Babiš žádat o důvěru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

SPD tlačí na poslance sociální demokracie, aby se rozhodli o budoucnosti ve vládě. Tomio Okamura to naznačil v minulém týdnu, kdy po jednání s Andrejem Babišem sondoval možnosti nahrazení sociálnědemokratických ministrů. „Muselo by se politicky řešit, zda vláda, která zůstala, je vláda hnutí ANO, nebo nějakým způsobem doplňovaná. Otázkou by také bylo, zda by neměla vláda žádat znovu o důvěru Poslanecké sněmovny. To je ale úvaha politická, která se nedá opřít o nějaké ústavní ustanovení,“ řekl pro Echo24 k možné výměně ministrů sociální demokracie ústavní právník Jan Kysela.

Předseda vlády Andrej Babiš se po návratu ze zahraniční cesty minulý týden sešel s předsedy sociální demokracie, KSČM a SPD. Tomio Okamura po jednání připustil, že by chtěl nahradit sociální demokracii v současné vládě. „Já jsem okamžitě využil toho prostoru, protože vidím, že ve vládě je určité pnutí. Já to říkám na rovinu, my chceme vyměnit ČSSD, nechceme aby se prosazoval probruselský program,“ řekl Okamura po jednání. Problém by prý neměl ani s podporou kabinetu odborníků. Pokud by s tím Babiš souhlasil, museli by odstoupit ministři sociální demokracie.

Pokud by strana SPD chtěla nahradit ministry sociální demokracie, tak by museli podat demisi. Možností také je, že by předseda vlády navrhl jejich odvolání. „Tím se jich zbaví aniž by oni sami chtěli odejít. Prezident republiky musí návrhu předsedy vlády vyhovět a musel by je odvolat. Pak by se politicky muselo řešit, zda vláda, která zůstala, je vláda ANO, nebo nějakým způsobem doplňovaná. Otázkou by také bylo, zda by neměla žádat znovu o důvěru Poslanecké sněmovny,“ řekl pro Echo24 ústavní právník Jan Kysela.

„To je ale úvaha politická, která se nedá opřít o nějaké ústavní ustanovení. Ve chvíli, kdy by předseda vlády úspěšně manévroval, vládu si doplnil někým jiným a vyhnul se hlasování o důvěře sněmovně, tak se to dá kritizovat z politologických či politických pozic. To je ale všechno,“ řekl dále Kysela.

Tomio Okamura vystupoval ještě minulé úterý s ostatními předsedy opozičních stran, kteří se rozhodli svolat schůzi k vyjádření nedůvěry vládě. Ke svolání je nutné získat 50 podpisů, přičemž opozice bez komunistů má 92 hlasů. K vyslovení nedůvěry potřebují dalších devět hlasů.

„Demise je povinná, protože vláda přijde o důvěru Poslanecké sněmovny, bez které nemůže vládnout. Konkrétní lhůta v ústavě není. Obecně se však vychází z toho, že by tam neměl být zbytečný odklad. Když si vezmeme příklad z minulosti, tak mi připadá nejpozdější demise jedné z Topolánkových vlád. Do podání to trvalo týden,“ řekl pro Echo24 Jan Kysela.

Pokud by Andrej Babiš po vyslovení nedůvěry podal demisi, byl by na tahu prezident. Miloš Zeman by pak musel pověřit někoho, kdo je schopný sestavit vládu. „Ocitli bychom se v situaci, která není nějak regulována přesnými časovými lhůtami. Tak jako poslanci, má prezident pokračovat bez zbytečného odkladu. Demisi vlády přijmout musí, tam není důvodu aby otálel. Poté na hlavě státu záleží, jaké podnikne kroky. To může trvat dny nebo několik málo týdnů. Ambicí toho rozhodnutí je, aby byl jmenován předseda vlády, který je schopen vládu složit a aby následně získal důvěru. To vyžaduje nějaký čas. Rozhodně by to neměly být měsíce nebo roky,“ řekl Jan Kysela.

Prezident Miloš Zeman by pak na sestavení vlády měl znovu tři pokusy, tak jako při sestavování Babišovy vlády.

Ukrytý Babišův syn

Babiš ani po sobotních demonstracích nehodlá odstoupit. Pokud by jeho vládě sněmovna vyslovila nedůvěru, přijal by nabídku prezidenta, aby sestavil i další kabinet. Popřel, že by syna nechal odvézt do ciziny kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž jsou oba obviněni. V televizi Nova v neděli řekl, že jeho syn je stále přesvědčen, že do Ruska a na Ukrajinu odjel nedobrovolně.

Současná politická krize začala minulý týden v pondělí po odvysílání skrytě natočené reportáže s Babišem mladším. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu okupovaném Ruskem. Premiér podle syna chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil otce ze lži. Premiér pak o víkendu za synem odletěl do Švýcarska, kde bydlí se svou matkou.

21. listopadu 2018