PROBLÉMY S DORUČOVÁNÍM ZÁSILEK

České poště chybí stovky pracovníků. Nestíhají doručovat a dělají chyby

PROBLÉMY S DORUČOVÁNÍM ZÁSILEK
České poště chybí stovky pracovníků. Nestíhají doručovat a dělají chyby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

České poště chybí stovky lidí, což vede ke komplikacím s doručováním zásilek. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) každoročeně provádí velké množství kontrol, mezi loňským říjnem a prosincem přijal asi stovku stížností. Nejzásadnější případy jsou ty, kde pošta včas nedoručí doporučené psaní. 

„České poště aktuálně chybí v celé České republice 10,7 % doručovatelů. Jedná se o stovky pracovníků,“ uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí pošty Matyáš Vitík. Podle něj doručování komplikuje také akutální nemocnost doručovatelů. V kritických lokalitách tak musí pošta řešit aktuální nedostatek zaměstnanců buď formou přesčasů, nebo výpomocí z jiných provozoven.

Český telekomunikační úřad, který stížnosti na činnost pošty vyřizuje, řešil za poslední tři měsíce loňského roku asi stovku stížností. „V období od 11. října do 13. listopadu 2017 probíhala další celorepubliková kontrolní akce dodávání ze strany České pošty navazující na kontrolu provedenou v roce 2016… Z kontrolních zjištění vyplývá, že v řadě případů Česká pošta tuto svou povinnost nedodržela,“ píše se v monitorovací zprávě, kterou úřad ve čtvrtek zveřejnil.

Úřad nyní zahají správní řízení o možných sankcích. „To je ze zákona neveřejné. Informovat budeme až případně po pravomocném skončení správního řízení, bude-li v rámci něho udělena subjektu kontroly sankce,“uvedl pro server Echo24 tiskový mluvčí ČTÚ Martin Drtina. 

Pozdní doručení a výzvy ve schránce

Řada lidí přitom s doručováním svých zásilek problém má, oficiálně si ale nikde nestěžují. „Pošťačka nám nechala v lístek ve schránce, že si máme vyzvednout dopis na poště. Přitom manžel byl doma, je v důchodu a už nikam moc nechodí. Většinou se to nestává, asi záleží, jaká jde doručovatelka. Stěžovat si kvůli tomu nebudu,“ popsala svoji zkušenost paní Dana z Libereckého kraje. 

„Zásilka mi přišla za 14 dní, nejspíš to vzala přes České Budějovice,“ stěžoval si pan Vladislav z pražských Vysočan pro Český rozhlas, který se tématu nedoručování záslek věnoval. Řada lidí si také stěžuje, že nedostavají do schránek včas například předplatené časopisů. 

Nejhorší ale je, pokud včas nedoručí doporučené psaní. „Když se adresát například s obsahem doporučené úřední zásilky seznámí pozdě, může to vést třeba až k uvalení exekuce,“ dodal pro ČRo Drtina. 

Pošta podle mluvčího stížnosti řeší. „Pokud dostaneme od našich klientů podnět, že jim zásilka nebyla doručena v požadované kvalitě, konkrétní případ prověříme, zda je stížnost opodstatněná, a v případě, že ano, sjednáváme v dané lokalitě nápravu,“ vysvětlil Vitík. Připustil ale, že chyby jsou způsobovány nedostatkem lidí. „Hlavním důvodem, proč k pochybením může dojít, je personální podstav České pošty,“ dodal.

Pošťáci dostnou přidáno

Česká pošta ale podle ČTU nemá zavedeny účinné kontrolní mechanismy, které by dokázaly odhalit pochybení při dodávání zásilek a zajistit jejich urychlenou nápravu, jak se píše v monitorovací zprávě. Ukázal to případ cenného balíku ze zahraničí, který pošta den před Štědrým dnem doručovala v jiném městě, než jaké bylo uvedeno na zásilce.

O dodání balíku se pošta pokusila v ulici stejného jména, ale v jiném, 65 kilometrů vzdáleném okresním městě.Čísla popisná v něm jsou jen třímístná, zatímco na zásilce bylo správně uvedeno čtyřciferné číslo. Doručovatel po neúspěšném pokusu o dodání do provozních dokladů k zásilce zapsal poznámku „špatné číslo“. Žádný pracovníků si ale nevšiml, že balík doručují ve špatném městě. 

Pošta se snaží situaci zlepšit tím, že doručovatelům přidá. Od dubna navýší mzdy tarifních zaměstnanců v průměru o 7,1 % procenta. Průměrná mzda pošťáků a pošťaček je v současné době se pohybuje okolo 20 tisíc korun.

19. března 2018