skandál facebooku

Zneužil Facebook vaše údaje? Firma vám to řekne, stačí jednoduché nastavení

skandál facebooku
Zneužil Facebook vaše údaje? Firma vám to řekne, stačí jednoduché nastavení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Facebook je v souvislosti s kauzou Cambridge Analytica, při níž byla zneužita data více než 86 milionu uživatelů, stále pod větším tlakem. V pondělí společnost představila nový nástroj, jehož pomocí zjistíte, zda byly vaše údaje zneužity, či nikoliv.

Možnost ověřit si, zda byl váš účet využit, dostali uživatelé v pondělí. Uživatelům, jejichž účtů se problém může týkat, se od pondělí na hlavní stránce facebooku objevuje oznámení, které je odkazuje do centra nápovědy. V něm může uživatel nastavit, jaké informace se sociální sítí sdílí.

Ti, kteří na svém facebooku upozornění zatím nenašli, si zabezpečení svého účtu mohou ověřit manuálně v nastavení svého účtu. Po kliknutí na možnost „centrum nápovědy“ pravé části horní lišty facebooku a vyhledání klíčových slov „Cambridge Analytica“ se dozvíte, zda jste byli vy či vaši přátelé přihlášení do aplikace This is your digital life, které se problém týká.

Finanční odměna za nahlášení zneužití

Na základě problémů, s nimiž se sociální síť v poslední době potýkala, zavedl dnes Facebook další opatření. Spustil program finančních odměn za nahlášení případů zneužívání dat na této sociální síti. Výše odměny není nijak omezena, stanovena bude vždy podle závažnosti konkrétního bezpečnostního incidentu, uvedla dnes společnost Facebook.

Facebook v posledních týdnech čelí několika skandálům, neboť se ukázalo, že analytické společnosti mohly zneužít osobní údaje uživatelů. To je případ společnosti Cambridge Analytica, která získala přístup k až 87 milionům dat uživatelů, údaje pak využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

Facebook sám navíc upozornil na možnost, že osobní údaje prakticky všech uživatelů sítě se mohly dostat do nepovolených rukou. Síť totiž umožňovala hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je již zablokována.

V souvislosti s kauzou byl také zakladatel sítě Mark Zuckerberg předvolán před výbory amerického kongresu. Vysvětlit má způsob zabezpečení sociální sítě.

pk, red