zisk roste

Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1080 Kč

zisk roste
Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1080 Kč

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1080 korun. Rozhodla o tom dnešní řádná valná hromada. Za rok 2016 akcionáři získali 1000 korun.

Firmě loni meziročně vzrostl čistý zisk o 25,9 procenta na 3,5 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 6,5 procenta na 12,2 miliardy korun. Růst čistého zisku a konsolidovaných tržeb byl dán podle vedení firmy hlavně příznivým vývojem cen cigaret v Česku a na Slovensku. Provozní zisk se podobně jako zisk před zdaněním zvýšil o 25 procent na 4,3 miliardy korun. Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH vzrostly o 7,4 procenta na 6,4 miliardy Kč.

Tržní podíl v ČR klesl o 0,9 procentního bodu na 45,2 procenta a na Slovensku o 0,1 procentního bodu na 57 procent. Objem domácího odbytu se snížil o 4,2 procenta na 8,8 miliardy kusů cigaret, což bylo způsobeno hlavně poklesem tržního podílu u cigaret a nižším tržním podílem u jemně řezaného tabáku. Odbyt na Slovensku naopak o 2,4 procenta vzrostl na 4,1 miliardy cigaret.

Generální ředitel Árpád Könye podotkl, že kvůli zvýšení spotřební daně vzrostla cena cigaret a byla překročena velice důležitá psychologická hranice 100 korun za krabičku u značky Marlboro a 90 korun u L&M. Někteří spotřebitelé podle firmy začali hledat levnější alternativu, a tržní podíl tudíž mírně klesl.

Celkový trh cigaret se v Česku snížil o 0,6 procenta na 20,3 miliardy kusů cigaret, především kvůli poklesu spotřeby cigaret. Na Slovensku celkový trh naopak o 1,9 procenta vzrostl na 7,2 miliardy cigaret, nárůst podle firmy odráží příznivou ekonomickou situaci.

Společnost loni začala distribuovat v Česku a na Slovensku výrobky iQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. „Naším cílem je snížit negativní zdravotní účinky kouření,“ uvedl člen představenstva Tomáš Korkoš. Poukázal i na to, že výrobky iQOS jsou ohleduplné vůči okolí. Jejich používání ve vnitřních prostorech nemá podle Korkoše dopad na kvalitu ovzduší v místnosti.

Könye vyzdvihl, že se za krátké časové období v této oblasti podařilo dosáhnout dobrých výsledků. Ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly tabákové náplně ve vybraných městech na českém trhu podílu 1,8 procenta a na slovenském 1,6 procenta. Celkově to znamená roční podíl 0,3 procenta pro rok 2017 na každém z trhů. Výsledky letošního prvního čtvrtletí podle něj dokonce naznačují nárůst na 3,1 procenta v ČR a 3,3 na Slovensku. „Dává nám to naději, že splníme naši vizi budoucnosti bez kouře,“ dodal Könye.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků. V Česku zaměstnává přes 1000 lidí.

,

27. dubna 2018