Vychovat dítě do plnoletosti stojí 1,8 milionu. Náklady skočily za rok o 200 tisíc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco opozice v čele s hnutím ANO Andreje Babiše se pře s vládou o příspěvek 5000 korun na dítě, v České republice v poslední době významně stouply náklady, které rodiče musí na zaopatření dítěte vydat. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK celkové výdaje na výchovu a výživu dítěte do 18 let poskočily o 200 tisíc korun na 1,8 milionu. Na vině je především inflace.
Na šetření agentury upozornil ekonom Lukáš Kovanda. „Řadu rodičovských párů takto vysoké náklady odradí od toho, aby měly více dětí. Případně jejich početí odkládají do vyššího věku, kdy jsou sice zpravidla bohatší, ovšem rostou zdravotní rizika těhotenství a riziko neplodnosti,“ píše Kovanda.
Řada mladých rodičů poté naopak zjistí, že náklady na zaopatření dítěte převyšují jejich očekávání. „Více než polovina maminek, přesněji 55 procent, uvedla, že finanční náročnost rodičovství předčila jejich očekávání. Třetina žen si podle stejného průzkumu není schopna před narozením potomka tvořit finanční rezervy, protože jim nezbývají peníze,“ dodal Kovanda.
Z průzkumu přirozeně vychází, že čím starší dítě, tím vyšší náklady. Zatímco u dítěte do tří let tak kupříkladu vyjdou výdaje na potraviny na 1300 korun za měsíc, u toho ve školce už to je 2500 korun a v případě teenegera až adolescenta je to pak 3750 korun měsíčně. Současně ale také existují proměny u některých položek. V jistém věku rodiče platí za školku, v pozdějším věku pak stoupají náklady na kulturu či zájmové kroužky.
Příspěvek 5000 korun na dítě rodinám s loňským příjmem do milionu korun hrubého má opoziční ANO za nedostatečný. Rodiny by ho měly podle předsedy Andreje Babiše dostávat každý měsíc do konce roku a vztahovat by se měl i na studující do 26 let, uvedli zástupci hnutí na tiskové konferenci své stínové vlády.
„Podporujeme těch pět tisíc, ať to má jakoukoli formu, protože vždycky to jako pomoc rodinám stojí za to,“ uvedl Juchelka. Návrh by bylo ale podle ANO možné projednat rychle s maximálním zkrácením lhůt i s pozměňovacími návrhy. Současný návrh označilo hnutí za směšný.
Ministerstvo práce uvedlo, že podle vládního návrhu by na příspěvek mělo mít nárok asi 1,56 milionu dětí. Výdaje by měly činit 7,8 miliardy. V Česku jsou zhruba dva miliony dětí do 18 let. Na vysokých školách v denním studiu podle údajů ministerstva školství studovalo na konci ledna 241.800 mladých, z toho kolem 15.000 na soukromých školách.
Politici ANO mluvili už dřív o tom, že by dávka měla být plošná. Pokud by byla pro všechny děti a studenty do 26 let, měsíční výdaje by mohly podle propočtu ČTK činit přes 11 miliard korun. Kdyby se příspěvek pobíral každý měsíc třeba od srpna, bylo by na něj do konce roku na pět měsíců potřeba přes 56 miliard korun. Je to zhruba tolik, kolik má resort práce letos za celý rok vydat dohromady na rodičovské, dětské přídavky, příspěvky na bydlení, porodné, pohřebné a všechny pěstounské dávky.