Vláda rozhodla o zastropování cen na 6 Kč za elektřinu a 3 Kč za plyn za kWh
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Rozhodli jsme o národním řešení současných vysokých cen energií," uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády kvůli aktuální situaci na trhu s elektřinou a plynem. Vláda zastropuje cenu elektřiny na 6 korunách a cenu plynu na 3 korunách včetně DPH za kWh.
"Toto zastropování platí jak pro domácnosti, živnostníky, pro podnikatele, pro ty, kteří jsou bráni jako maloodběratelé," uvedl Fiala na tiskové konferenci. Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu již v listopadu. Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Vláda připravuje i řešení pro průmysl, výsledky jednání představí ve středu.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dodal, že včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za jednu kilowatthodinu. Domácnost, která elektřinou i topí, by podle něj měla ušetřit až 111.000 korun za rok.
Rozpočtové dopady zastropování ceny elektrického proudu a plynu vyčíslil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na maximálně 130 miliard korun. Stát na náklady použije mobilizované příjmy ze všech státních firem, připravovanou daň z neočekávaných zisků a příjmy z emisních povolenek, uvedl Stanjura po jednání kabinetu.
Výnos z daně z neočekávaných zisků očekává Stanjura v příštím roce ve výši 70 miliard korun. Vláda dnes podle Stanjury plán daně probírala. České řešení musí ale podle něj zohlednit evropské, které by měla EK představit tento týden. Zastropování cen má podle něj navíc jasný protiinflační význam. "Chtěl bych vyzvat poskytovatele veřejných služeb, aby vydrželi a neuzavírali teď nové smlouvy," uvedl také.
čtk,