Spory v LN

Bouře v Lidových novinách. Po článku zaslaném Babišem končí redaktorka Procházková

Spory v LN
Bouře v Lidových novinách. Po článku zaslaném Babišem končí redaktorka Procházková

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Reportérka Lidových novin Petra Procházková oznámila, že po 27 letech působení deník opustí. Vedení ji podle jejích slov nedokáže ochránit před vlivem premiéra Andreje Babiše, do jehož svěřenského fondu patří vlastník listu, skupina Mafra. Zásadním zlomem se měl stát dopis údajné zástupkyně humanitární organizace, který podporoval stanovisko předsedy ANO ve sporu o syrské sirotky. „V Lidových novinách se právě teď ději věci, se kterými nemohu souhlasit. Odmítám být sluhou Andreje Babiše,“ napsala novinářka na svém facebookovém profilu.

Procházková už měla své rozhodnutí ohlásit vedení listu. Rezignaci na základě informací České televize podali i další dva redaktoři zahraniční redakce Lidovek, přičemž jiní své další působení zvažují.

Nynější otřesy v Lidových novinách mají svůj počátek v minulém týdnu, kdy k nim přidružený server Lidovky.cz krátce publikoval článek, který názorově souzněl s odmítavým stanoviskem Andreje Babiše na požadavek přijmutí padesátky syrských sirotků. Autorka textu Taťjana Horáková, údajná prezidentka fiktivního Mezinárodního dětského kříže, jej přitom podle svého vlastního vyjádření zaslala přímo předsedovi vlády.

Podle Procházkové byl postup redakce, „podvodem na čtenářích, kterého se nechce dále účastnit“. „Já už pro pana pana Babiše pracovat nebudu a nebudu to krýt svým jménem,“ doplnila.

Šéfredaktor Lidových novin István Léko jakékoliv politické tlaky odmítl. „Minulý týden (ve středu 19. 9. 2018) jsme na našem webu Lidovky.cz publikovali text o sporu kolem syrských sirotků, který nám poskytl Úřad vlády ČR a který byl podepsán údajnou lékařkou Taťjanou Horákovou. Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem,“ napsal v prohlášení.

Odchody z Lidových novin

Petra Procházková není jediným autorem Lidových novin, který v posledních dnech ohlásil svůj odchod. Dosavadní šéfeditor serveru Lidovky.cz Vojtěch Gibiš přechází do televize provozované Seznamem a na web Seznam Zprávy míří i redaktorka Šárka Kabátová.

Vydavatelství Mafra, které mimo Lidových novin vydává taktéž deník Mladou frontu Dnes, patří do skupiny Agrofert, kterou šéf hnutí ANO vloni převedl do svěřenského fondu.

, jhr

24. září 2018