Demise vlády

Demise vlády. Miloš ji najde v poště, vzkázal Sobotka na Hrad

Demise vlády
Demise vlády. Miloš ji najde v poště, vzkázal Sobotka na Hrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poprvé v historii České republiky odcházející předseda vlády nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) demisi neobvykle zaslal prezidentovi Miloši Zemanovi dopisem. Na Pražský hrad ji doručil zástupce úřadu vlády, uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer. Mezi Sobotkou a Zemanem panují špatné vztahy, které se v posledních měsících vyhrotily.

„Já to pokládám za nejrychlejší cestu z hlediska doručení této demise na Hrad, abychom zbytečně neztráceli čas z hlediska procesu ustavování nové vlády,“ zdůvodnil Sobotka písemné doručení demise. Zeman ve středu zahájil návštěvu Jihomoravského kraje. Zpět do Prahy se tak vrátí nejdříve v pátek večer. Úmysl oznámit demisi dopisem ale úřad vlády avizoval již 20. října.

„Každý si udělá obrázek sám,“ sdělil ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz, jak prezident rozhodnutí Sobotky vnímá. Vztahy Sobotky a Zemana se vyhrotily letos v květnu. Tehdy při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci. Zeman po schůzce řekl, že ceremoniál s demisí považuje za konečný a nevidí důvod, aby se v budoucnu opakoval.

Současnou demisi vlády plánuje Zeman podle Ovčáčka přijmout v úterý. „Pan prezident bude postupovat standardně. Až se tak v úterý stane, budeme obratem informovat,“ uvedl mluvčí o způsobu přijetí.

Přijetí demise tak na rozdíl od praxe spojené s předchozími premiéry nebude provázet žádný ceremoniál. V minulosti vždy končící předsedové vlády přijeli za prezidentem na Pražský hrad nebo do Lán a demisi jim osobně předali.

,