Změny ve správní radě VZP

ANO ovládlo VZP. Do čela správní rady dosadilo poslankyni Adámkovou

Změny ve správní radě VZP
ANO ovládlo VZP. Do čela správní rady dosadilo poslankyni Adámkovou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předsedkyní správní rady největší české zdravotní pojišťovny VZP se stala poslankyně vládního hnutí ANO Věra Adámková. Ve třicetičlenné správní radě je nyní osm nominantů hnutí ANO a deset jmenovaných vládou v demisi vedenou Andrejem Babišem. ODS má tři zástupce, Piráti a SPD po dvou a po jednom ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Piráti upozorňují na střet zájmů.

„Část členů správní rady tam nemá podle zákona vůbec sedět. Jsou v konfliktu zájmů, protože vlastní ordinace nebo nemocnice,“ upozornil člen rady Zdeněk Hřib (Piráti). Týká se to podle něj několika kandidátů za ANO, ČSSD a ODS, protože mají s VZP smlouvy. Vzhledem k tomu, že na výzvu k rezignaci nereagovali, obrátí se Piráti na jejich sněmovní kluby. 

Odvolávat ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka zatím Adámková dle vlastních slov nehodlá. Kabátka ale v minulosti kritizoval stranický šéf Adámkové premiér v demisi Babiš. „Správní rada může odvolat ředitele, ale nevidím teď nejmenšího důvodu. Bývalá správní rada skončila s tím, že ředitel zůstává,“ řekla novinářům Adámková. Kabátek, jemuž řádné funkční období končí v roce 2020, k tomu řekl, že se bude snažit správní řadu přesvědčit výsledky.

Správní rada jmenuje a odvolává ředitele, schvaluje návrh zdravotně pojistného plánu, účetní uzávěrky a výroční zprávy, schvaluje zásady smluvní politiky a objem úhrad poskytovatelům. Rozhoduje o nákupu nemovitostí v pořizovací ceně přes pět milionů korun či o využití prostředků rezervního fondu. Dosavadní šéf rady, hejtman a poslanec Jiří Běhounek (ČSSD) bude místopředsedou. Dalším byl zvolen Bohuslav Svoboda (ODS). 

Vláda hnutí ANO v demisi je kritizována za řadu personálních změn. Ačkoli nezískala Babišova vláda důvěru, s personálními změnami nešetří. Babišovi ministři už odvolali některé ředitele nemocnic, šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru a ke konci února i ředitele České pošty Martina Elklána. I kvůli tomu chce největší opoziční stran ODS vládě „přistřihnout křídla“. Tedy nastavit mantinely toho, co by vláda v demisi neměla dělat. O usnesení, kterým by poslanci vymezili, co by neměla dělat vláda v demisi, ODS jedná s ostatními opozičními stranami. Zásahy menšinové vlády ANO v demisi by se ale mohly týkat i dalších státních institucí, například ČEZu nebo Lesů ČR.

Piráti se obávají také toho, že by z ovládnutí VZP hnutím ANO mohl těžit zdravotnický Holding Hartenberg, který založil premiér Babiš. Vložil do něj své peníze a poté ho „uklidil“ do svěřenského fondu. „Je to jedno z velkých rizik. Mohou si dosadit svého ředitele, třeba z holdingu Hartenberg, a dělat machinace s úhradami. O to důležitější je nominanční zákon, který zavede průhledný postup pro výběr lidí do veřejných funkcí,“ uvedl už v lednu pro server Echo24 předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Nominační zákon chtějí Piráti předložit do 8. března. Psali jsme o tom zde

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, má asi 5,9 milionu klientů. V letošním roce plánuje hospodařit se 183 miliardami korun, na zdravotní služby z nich vydá 160,6 miliardy. Ke konci loňského roku měla pojišťovna na účtech zůstatek 5,12 miliardy korun. „Podle výsledků lednových, loňského roku a predikcí pro letošní rok si troufnu říct, že bude VZP hospodařit s kladným saldem a posílí rezervy,“ uvedl ředitel Kabátek.