Nominační zákon

Konec politických trafik? Pravidla pro obsazování postů ve státních firmách chce vláda i Piráti

Nominační zákon
Konec politických trafik? Pravidla pro obsazování postů ve státních firmách chce vláda i Piráti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Výběr lidí do správních, řídících a kontrolních orgánů státních či polostátních firem by se mohl upravit zákonem. Pravidla pro obsazování orgánů státních firem zpřísňují dva návrhy nominačního zákona. První je z dílny Pirátů, druhý pochází od vládního hnutí ANO. Liší se v přísnosti vůči obsazování dozorčích rad a v závaznosti rozhodnutí nominačního výboru, který by měl konečný výběr kandidátů pro posty ve státních a polostátních firmách na starosti.

Zatímco podle pirátského návrhu by se ministerstva ve výběru lidí pro posty do řídících a kontrolních orgánů firem musela závazně doporučením nominačního výboru řídit, návrh ANO umožňuje odmítnout doporučené kandidáty, kteří před tím prošli výběrovým řízením. Návrhy se liší i v tom, že podle ANO není třeba dělat výběrové řízení i pro posty v dozorčích radách.

„Nemáme problém s tím, dělat výběrová řízení na ředitele firem. Ale dělat výběrové řízení na dozorčí radu? Abychom zahltili byrokracií ještě víc náš systém? Proč? Je tam odpovědnost ministra,“ uvedl Andrej Babiš koncem května ve sněmovně.

Premiér Babiš původně prohlašoval, že nominační zákon není potřeba. Potom jeho vláda odmítla návrh Pirátů a prohlásila, že připraví vlastní. Ten projedná kabinet na svém středečním jednání. Návrh z dílny Pirátů čelí ve sněmovně zamítnutí už v prvním čtení. Navrhl to poslanec za ANO Adam Kalous.

„Náš návrh premiér Andrej Babiš nejprve podpořil, ale následně otočil a přinesl vlastní návrh, v němž vypouští dozorčí rady. Ty premiér používá k tomu, aby obsazoval vlastní poslance. Jedná se o jakousi chobotnici, u které je riziko propojení s jeho byznysem,“ uvedl v úterý předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Michálek také připomněl, že komunisté připravují toleranční patent pro podporu druhé Babišovy vlády s ČSSD a v něm zmiňují i zastoupení politických stran v orgánech státních firem. „Aktuálně Babiš vyjednává s KSČM a hrozí, že v dozorčích radách zasednou komunisti. Do dozorčích rad se má obsazovat průhledně a podle kvalifikace nominovaných osob,“ dodal Jakub Michálek.

Babiš získal moc nad nominacemi do dozorčích rad státních firem už v únoru

Výbor pro personální nominace, který obsazuje dozorčí rady státem ovládaných podniků, založila už minulá vláda Bohuslava Sobotky. Podle Babiše pracoval výbor dobře a o žádných trafikách ani skandálech prý nemá informace. Složení nominačního výboru je dnes stejně jako vláda jednobarevné. Vláda v demisi v únoru nahradila nominanty KDU-ČSL a sociálních demokratů svými lidmi. Psali jsme o tom zde.

Vlastní návrh nominačního zákona předloží vládě v demisi premiér Babiš dnes vládě. Novela dává ministrům možnost odmítnout kandidáty do orgánů státních firem doporučené vládním výborem. Předloha má zamezit dosazování politických nominantů do takzvaných trafik. Uchazeči mají až na výjimky vždy projít ministerským výběrovým řízením a hodnocením před vládním výborem, jeho postavení je ale pouze poradní. V případě, že se odchýlí od názoru výboru, bude ministerstvo moci navrhnout ke jmenování člověka, který prošel nominačním postupem před výborem, ten ale k němu vydal negativní stanovisko. Jiný postoj bude muset veřejně zdůvodnit.

Předloha, kterou bude projednávat vláda, by se týkala společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty.