Česká justice

Pomalé české soudy? „Polovina věcí je vyřízena do šesti měsíců“

Česká justice
Pomalé české soudy? „Polovina věcí je vyřízena do šesti měsíců“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České soudnictví je v dobré formě, polovina věcí na soudech je vyřízena do půl roku. Tak hájí tuzemské soudy ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) poté, co o pomalosti české justice mluvil prezident Miloše Zeman. Ten se do soudů opřel, když hovořil o jejich pomalém rozhodování a jmenoval případy H-System a korupční kauzu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Podle ministra spravedlnosti Kněžínka je české soudnictví v dobré formě. „Ze statistik ministerstva spravedlnosti vyplývá, že polovina věcí na soudech je vyřízena do šesti měsíců. Čísla ukazují, že mediánová délka civilního řízení se oproti roku 2013 významně zkrátila, a to u okresních soudů z 310 dnů na 180 dnů,“ uvedl Kněžínek pro deník Echo24. „V případě trestních věcí na okresní soudech je situace několik posledních let na stabilní úrovni, polovinu trestních věcí se daří vyřešit za méně než tři měsíce,“ dodal ministr.

Připouštím, že existují kauzy, které se táhnou neúměrně dlouho, uznal ministr Kněžínek. „Musím však také připomenout, že za nedůvodné průtahy v soudních řízeních ministerstvo spravedlnosti jednotlivé účastníky odškodňuje. Tak tomu bylo například v případě některých klientů tzv. Majáku, kdy ministerstvo spravedlnosti přiznalo části klientů satisfakci za nepřiměřenou délku řízení,“ dodal Kněžínek.

O pomalosti českých soudců hovořil prezident Miloš Zeman minulý týden v neděli v rozhovoru pro Blesk. Zmínil pomalé rozhodování soudů a jmenoval případy H-System a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Ze srovnávacího přehledu stavu soudnictví ve členských zemích EU z roku 2018 vyplývá, že ČR zaujímá celkově osmou příčku v délce řízení, informoval o tom Nejvyšší soud loni v červnu.

Poslanci o možném ovlivňování soudců Hradem rozhodnou v úterý

Zemanova kritika rychlosti soudů není jediná událost, která se na lince prezident justice odehrává. Jeho postojem k justici a ovlivňováním soudů Pražským hradem se zabývají poslanci z podvýboru pro justici. Zvažují pozvání dalších soudců, vznik vyšetřovací komise ale nikoli. Informace o postupu Hradu včetně prezidenta Miloše Zemana, které jim tento týden poskytli soudci Josef Baxa a Vojtěch Šimíček, označili za závažné, nestandardní a nevhodné. O dalším postupu rozhodnou v úterý 29. ledna.

„Můžeme si pozvat jiné soudní funkcionáře kvůli zjištění, jestli těch ovlivňování bylo více. Můžeme si říci, že se nebudeme schopni dál nikam pohnout. Můžeme navrhovat nějaká opatření,“ uvedl předseda podvýboru, někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Věc je natolik závažná, že nějaký postup by stanoven být měl,“ dodal.

Soudce Vojtěch Šimíček nedávno uvedl, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.