Zvrat v kauze Skripal

Dceru agenta Skripala propustili z nemocnice. Policie ji odvezla na utajené místo

Zvrat v kauze Skripal
Dceru agenta Skripala propustili z nemocnice. Policie ji odvezla na utajené místo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla počátkem března v Anglii spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili z nemocnice. Informaci britských médií v úterý potvrdila zástupkyně nemocnice v Salisbury, podle níž se lepší i Skripalův zdravotní stav. Podle stanice BBC byla Skripalová v pondělí odvezena na bezpečné místo. Minulý týden vydala otrávená Ruska prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až nemocnici opustí.

Skripal a jeho dcera byli 4. března otráveni v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici.

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové propuštění Julije Skripalové z nemocniční péče neznamená ukončení léčby. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítalo. Vyzvalo ale současně britské úřady, aby ruské straně „okamžitě“ předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. „Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle,“ citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

Skripal podle zástupkyně nemocnice v péči zdravotníků zůstává a také jeho zdravotní stav se postupně lepší. „I když se uzdravuje pomaleji než Julije, doufáme, že i on bude moci nemocnici v pravý okamžik opustit,“ uvedla Blanshardová. Oba pacienti, kteří byli otráveni nervově paralytickou látkou, podle zástupkyně nemocnice „výjimečně dobře“ zareagovali na léčbu, kterou jim lékaři v Salisbury poskytli.

Podle Británie použil kdosi k útoku nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů. Skripal v minulosti působil v ruské vojenské rozvědce a později spolupracoval s britskou tajnou službou.

Minulý týden lékaři oznámili, že zdravotní stav šestašedesátiletého Sergeje Skripala se „rapidně zlepšuje“. Už dříve informovali o zlepšení stavu třiatřicetileté Skripalové, ruské občanky, která byla na návštěvě u svého otce žijícího v Británii. Moskva si po celou dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k ruské občance přístup.

,

10. dubna 2018