únos Vietnamce

Show pro naivní lidi. Na Slovensku zpochybňují Kaliňákův test na detektoru lži

únos Vietnamce
Show pro naivní lidi. Na Slovensku zpochybňují Kaliňákův test na detektoru lži

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Test na detektoru lži, který v úterý podstoupil bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, týkající se jeho podílu na únosu Vietnamce, vzbuzuje na Slovensku značné pochybnosti. Kaliňák si například sám formuloval otázky, na které byl pod přístrojem tázán. Rovněž fotografie, jež slovenský politik poskytl, prokazují podle novinářů, že byl test nedůvěryhodný. „Byla to show pro naivní,“ píše slovenský Denník N

Celé to začalo, když byl vloni v červenci z Berlína unesen bývalý vietnamský komunistický funkcionář a byznysmen Trinh Xuan Thanh. Němečtí vyšetřovatelé totiž nedávno uvedli, že byl po únosu dopraven do vlasti slovenským vládním letadlem. Ve Vietnamu byl v lednu odsouzen na doživotí. Hanoi tvrdí, že se Thanh do Vietnamu vrátil dobrovolně. 

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že sám Kaliňák o únosu věděl a jednal o něm se svým vietnamským protějškem. Bývalý ministr vnitra tvrzení odmítá a proto se dobrovolně podrobil vyšetření na detektoru lži. Veřejnost má však o testu pochybnosti.  

Podle Denníku N se společnost Akruks, která test vykonala, sama usvědčila z nekompetentnosti, když pro televizi JOJ přiznala, že si kladené otázky naformuloval sám Kaliňák. Podle informací Denníku N musí otázky naformulovat zkoušející, v ideálním případě by je měl formulovat vyšetřovatel po důkladném obeznámení se s případem.

Další pochybnosti přináší i samotná zpráva, kterou Kaliňák rozdal novinářům, konkrétně přiložené fotografie. Bývalý ministr vnitra na nich má položenou nohu přes nohu, což je podle zdrojů Denníku N pro takovýto test naprosto nepřípustné. Mezi jednotlivými fotkami si nohy dokonce vystřídal. Pokud fotky vznikly v průběhu kladení otázek, mohl tento fakt ovlivnit výsledek. Test totiž vyžaduje maximální uvolnění, protože zařízení zaznamenává činnost srdce a dýchání.

Ve středu zveřejnil na svém Facebooku Kaliňák fotku, na které má již nohy od sebe a tvrdí, že se jedná o fotografii ze samotného testování. Ve zprávě firmy Akruks však byly přiloženy jen fotky s překříženýma nohama.

„Test se uskutečnil na přístroji vyrobeném v Rusku,“ poznamenal list Denník N a dodal, že exministr odmítl odpovídat na otázky novinářů. Je podle listu připraven spolupracovat s vyšetřovateli. „Lže, anebo nelže o Vietnamci?“ položil si otázku list Plus Jeden deň na svém webu.

Podle Kaliňáka na stejném detektoru v minulosti absolvoval test i jeden z jeho hlavních kritiků, opoziční politik Igor Matovič. Kaliňák v minulosti odmítl, že by Slovensko bylo vědomě zapleteno do únosu muže, kterého později ve Vietnamu odsoudili na doživotí.

, voš