Kauza GIBS

Babišovo „zakleknutí“ na GIBS. Kontrola už tři měsíce paralyzuje inspekci

Kauza GIBS
Babišovo „zakleknutí“ na GIBS. Kontrola už tři měsíce paralyzuje inspekci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kontrola v GIBS, kterou nařídil premiér v demisi Andrej Babiš, trvá už třetí měsíc. Nyní finišuje. Za šest let, co GIBS funguje, úřad takto náhlou a hlubokou kontrolu nezažil. O výjimečnosti kontroly z ministerstva financí hovoří sama Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). S jejím ředitelem Michalem Murínem zahájil Babiš kázeňské řízení. O premiérově snaze se Murína zbavit se mluví už od února.

„Všechny dosavadní kontroly byly hlášeny vždy s časovým předstihem. Ty zásadnější kontroly i šest měsíců dopředu. Takto náhlou kontrolu, která jde extrémně do hloubky, nepamatujeme,“ řekl deníku Echo24 mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Kontrola trvá už od 21. února. Část opozice ji považuje za součást tlaku, který Babiš na Murína vyvíjí, a za snahu ovládnout bezpečnostní sbory. Ministerstvo financí nyní vypracovává zprávu o jejím výsledku. GIBS bude mít poté 15 dní na reakci.

„Během celé doby kontroly bylo zcela paralyzováno ve své činnosti několik pracovišť ekonomického úseku, které denně poskytovalo servis a plnilo požadavky kontrolorů,“ popsal průběh kontroly Mitáček.

Sám resort financí o podrobnostech ke kontrole mlčí. „O průběhu kontroly nemohou být podávány bližší informace do doby jejího ukončení. Zdůrazňujeme, že výsledky kontroly nelze předjímat,“ řekl deníku Echo24 Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Dodává ale, že kontrola byla zahájena poté, co resort dostal relevantní podnět „vztahujícímu se k hospodaření této organizační složky státu“. Podněty získal resort tři, včetně podnětu od Babiše.

Oficiálně začala kontrola GIBS 21. února. Fyzicky strávili kontroloři na místě zhruba měsíc, mezi 26. únorem a 27. březnem, poté GIBS odpovídal na písemné či telefonické dotazy kontrolorů. Nyní ministerstvo financí vypracovává zprávu a ta bude předložena GIBS k vypořádání připomínek a k vyjádření. Bude na to mít 15 dní. Inspekce si není vědoma žádného závažnějšího pochybení.

Babiš kritizuje navyšování odměn. Podle GIBS na to byly peníze určeny

Babiš už dřív ve sněmovně uvedl, že podnět ke kontrole dal on. Řekl, že za minulé vlády ho koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL přehlasovali v otázce navýšení financí pro GIBS kvůli náboru dalších lidí. „Dostal peníze navíc pro další příslušníky, a část těch peněz použil na nestandardní výši odměn, která byla 30 milionů, normálně to bylo 13 milionů. GIBS nikdy nebyl kontrolován, tak jsem požádal ministerstvo financí o interní kontrolu,“ konstatoval premiér v demisi.

Podle GIBS ale byly peníze určeny i na zlepšování finanční situace už sloužících příslušníků inspekce. „Pan premiér řediteli Murínovi vyčítá, že nehospodárně nakládal s prostředky, vykázanými usnesením vlády na nové příslušníky. Ale co pan Babiš neřekl, je to pokračování. Že to nebylo jen na nové příslušníky, ale i na zlepšení finanční situace už sloužících příslušníků,“ uvedl Mitáček.

GIBS už dřív oznámila, že premiér v demisi žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl. Poté přišla kontrola z ministerstva financí a po ní zahájení kázeňského řízení. Opozice Babiše za tlak vůči Murínovi kritizuje a dává do souvislosti s trestním stíháním Babiše v kauze Čapí hnízdo. Pře vyvrcholila na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické.

‚Babiš by neměl vytvářet na ředitele GIBS veřejný tlak‘

Premiér v demisi Babiš by při krocích vůči řediteli GIBS Michalu Murínovu na něj neměl vytvářet veřejný tlak a v kázeňském řízení s ním by se měl držet zákona. Ve čtvrteční tiskové zprávě to uvedla iniciativa Rekonstrukce státu. Podle té ale není možné z dostupných údajů dovodit, že by Babišův postup vůči Murínovi ohrozil řádnou a nestrannou činnost inspekce.

„Premiér v demisi jako trestně stíhaný člověk nesmí svými kroky zpochybnit činnost bezpečnostního sboru,“ uvedla Rekonstrukce státu. S ohledem na stížnosti státních zástupců nelze podle iniciativy vyloučit, že podezření ze spáchání kázeňského přestupku je důvodné a zahájení kárného řízení je na místě. Sporné však zůstává to, nakolik byly kroky vůči řediteli GIBS neodkladné, dodala.