Střelba v Lutychu

Střelba v Lutychu. Útočník zastřelil dva policisty a civilistu

Střelba v Lutychu
Střelba v Lutychu. Útočník zastřelil dva policisty a civilistu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ozbrojený muž v centru belgického města Lutych zabil dva policisty a civilistu. Poté utekl do nedaleké školy, kde vzal jako rukojmí ženu. Krátce nato ho zásahová jednotka zastřelila. Případ převzala belgická federální prokuratura, která se zabývá terorismem. Uvedl to její zástupce na tiskové konferenci.

Podle prokuratury muž ozbrojený nožem zezadu napadl dva policisty, které pak zastřelil jejich zbraní. Přitom zastřelil i dvaadvacetiletého muže v nedalekém autě. „Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, převzala ho federální prokuratura,“ uvedl její zástupce na tiskové konferenci.

Podle belgických médií útočil asi šestatřicetiletý Belgičan, který byl v pondělí podmínečně propuštěn z vězení nedaleko Lutychu. Odsouzen byl mimo jiné za obchod s drogami. Podle sdělovacích prostředků nebyl dosud vyšetřován kvůli podezření z radikalismu.

Belgická média také uvedla, že útočník před činem křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký), což ale úřady zatím nepotvrdily.

Tragická událost se stala podle belgické televize RTL kolem 10:30 SELČ. Po napadení policistů se schoval v blízké střední škole, kde vzal jako rukojmí uklízečku. Krátce po jedenácté hodině policie informovala, že útočník byl zneškodněn.

Guvernér provincie Lutych později na twitteru uvedl, že rukojmí i studenti ve škole jsou v pořádku. Nikdo z nich podle něj nebyl zraněn.

Belgické krizové centrum agentuře AP sdělilo, že situace v Lutychu je zcela pod kontrolou a že není důvod zvyšovat stupeň ohrožení terorismem.

Belgické město Lutych, které má zhruba 200.000 obyvatel, zažilo podobný útok střelce v roce 2011. Tehdy útočník střílel a házel granáty na lidi na ulici, kde čtyři lidi zabil a stovku další zranil. Pak spáchal sebevraždu.

,

29. května 2018