Můžou v obchodech dojít potraviny? Není důvod k panice, říkají řetězce i úřady
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S neustále se blížící epidemií koronaviru roste mezi Čechy strach. Na první pohled se to projevuje především vyprazdňujícími se regály v českých obchodech, kdy lidé v panice skupují trvanlivé potraviny v obavě z možného nedostatku. Zástupci jednotlivých řetězců ale zákazníky ubezpečují, aby neměli strach, že by důležité potraviny mohly dojít. Vyzývají proto k zachování klidu.
Stejně tak hovoří úřady. „Ani když by tu byl první případ, což nemůžeme vyloučit, není to důvod k panice, ani ke skupování potravin. Byla by to cestovatelská anamnéza, nemocný by byl izolován a léčen,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle náměstka ministra Romana Prymuly je pravděpodobné, že se nákaza v Česku objeví. Panika ale není namístě. „Nepředpokládá se žádná izolace většího rozsahu, ale i kdyby došlo k izolaci jednoho či dvou měst, tak máme systém krizového zásobování potravinami, které by rozváželi hasiči,“ řekl Prymula.
Hmotné rezervy státu vystačí pouze na 1,3 dne
Pokud by však potraviny došly, nemá stát sám o sobě ve svých skladech příliš potravin. „Zásoby potravin máme zhruba na 1,3 dne. V českých rezervách máme například mražené maso, masové konzervy, obilí, máslo, sýry, sušené mléko, cukr nebo sůl. V této oblasti je Česká republika na rozdíl od ropy soběstačná. Máme tady spoustu supermarketů, zemědělských družstev a výrobců potravin. Takže české rezervy by v případě potřeby pokryly ten první nápor, než by se zase obnovilo zásobování,“ uvedl pro Echo24 Pavel Švagr, předseda Správy státních hmotných rezerv ČR.
„Většinu potravin skladujeme u externích ochraňovatelů. Tyto firmy mají podle smlouvy povinnost mít pro české rezervy ve skladu vždy čerstvé potraviny. Například sušené mléko nesmí být starší než 10 měsíců nebo tavené sýry se musí vyměnit za čerstvé nejdéle do 60 dnů,“ dodal.
Zároveň upozornil, že se nepodařilo objem zásob zvýšit. Plán navyšování zásob se podle Švagra dlouhodobě nedaří plnit, stát správě nepřerozděluje dostatečně vysoké zdroje. V současnosti již hlásí někteří obchodníci z důvodu sílícího zájmu spotřebitelů nedostatek trvanlivého zboží. „Plán ministerstva zemědělství zvýšit tyto zásoby až na 3 dny se zatím nepodařilo naplnit. Nedostali jsme na to peníze. A zakázky můžeme vypisovat, jen když je máme finančně kryté. V tuto chvíli máme vypsané zakázky na sýry (1028 t), sušené mléko (600 t), zahuštěné mléko (20 t), čočku (250 t) a těstoviny (80 t). Dále připravujeme tendry na nákup paštiky (100 t) a masových konzerv (120t). Jde o potraviny za zhruba 100 milionů korun,“ vysvětlil Švagr.
Potraviny budou, slibují řetězce
Samotné řetězce se neobávají, že by jim potraviny došly. „Zaznamenáváme větší nákupy, v průměru ale odpovídají nákupům třeba v době před Vánoci, o nějaké masivní nárůsty nejde. Lidé se více zajímají o trvanlivé potraviny (těstoviny, rýže, konzervy, balené vody a podobně). Pokud někde zboží chybí, jde o dočasnou záležitost – jednotlivé prodejny nemají většinou vlastní velké sklady, ale zásobují se průběžně z centrálních skladů, takže během pár hodin je chybějící zboží opět k dispozici. Obchody totiž udržují zásoby na ‚obvyklou‘ poptávku v daném období, pokud se nečekaně zvedne třeba o 15 %, musí se zboží na jednotlivé prodejny dovézt,“ uvedl pro Echo24 Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky.
Zároveň zdůrazňuje, že není potřeba panikařit. „Pro paniku zákazníků není jediný důvod. Všechny obchody mají své sklady naplněné na maximum a jsou v přímém kontaktu i s výrobci, kteří mají také své zásoby. Potravin je tedy v ČR dostatek, není tedy žádný důvod vytvářet si masivní zásoby,“ sdělil pro Echo24.
Lidi, neblbněte!
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) February 27, 2020
1. Jídla je v ČR dostatek, pro masivní nákupy není žádný důvod!
2. Obchody plní sklady na maximum, další potraviny mají ve svých skladech výrobci, výroba potravin jede na maximum.
3. Pokud někde krátkodobě zboží dojde, je během pár hodin na prodejnu dovezeno.
Stejně mluví také zástupci společnosti Ahold Delhaize, vlastnící řetězce Albert. „Na prvním místě bych zdůraznil, že není důvod k panice. Na narůstající poptávku dokážeme reagovat a zvyšujeme závozy vybraných potravin na obchody. Jedná se zejména o posílení zásobování potravinami ze suchého sortimentu, jako jsou mouky, cukr, rýže, těstoviny, oleje, ale také o snídaňové cereálie a balené vody. Závozy těchto položek jsou násobně vyšší než je obvyklé, abychom zajistili pro zákazníky dostatek zboží. Zároveň jsme posílili zásoby na distribučních centrech,“ řekl pro Echo24 Jiří Mareček za obchody Albert.
Že jsou zásoby v dostatečném množství zajištěny, potvrzuje také Gita Jílková ze společnosti Billa. Pouze Renata Maierl, která hovoří za Kaufland, připouští, že u některých produktů může dojít ke krátkodobému nedostatku. „Ve spolupráci s našimi dodavateli pracujeme intenzivně na tom, aby byla zajištěna dostupnost zboží v našem řetězci,“ uvedla pro Echo24.
Také samotní výrobci nejvíce skupovaných potravin potvrzují, že se výrazně zvýšil zájem řetězců o jejich produkty. „Naše společnost zaznamenává od včerejška významně zvýšený zájem o dodávky těstovin napříč trhem. Snažíme se uspokojit poptávku dle našich možností,“ řekl ve čtvrtek pro Echo24 Robert Tichý, komerční ředitel společnosti Europasta.