spolupráce ve sněmovně

ANO je pro vás špinavé, reagovala Jermanová na obvinění z paktu s KSČM a SPD

spolupráce ve sněmovně
ANO je pro vás špinavé, reagovala Jermanová na obvinění z paktu s KSČM a SPD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Podle hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermannové (ANO) údajná koalice hnutí ANO, komunistů a SPD Tomia Okamury neexistuje. Vyvracela tím společné tvrzení předsedy ODS Petra Fialy a pověřeného předsedy sociálních demokratů Milana Chovance, které zaznělo v nedělních Otázkách Václava Moravce. „Vaše obě strany se postavily do pozice, že hnutí ANO je špinavé a nechcete s ním mít nic společného,“ prohlásila Jermanová. Dále řekla, že si nedovede představit vládu ANO bez Andreje Babiše.

Na tom, že takový hlasovací pakt existuje, se shodli Chovanec i Fiala. „Neříkejme si prosím pěkně, že ta koalice neexistuje. Existuje a funguje,“ nechal se slyšet aktuální lídr ČSSD. 

Podle něj byla na základě této koalice ukončena ustavující schůze Poslanecké sněmovny, po níž mohl prezident Miloš Zeman pověřit Andreje Babiše sestavením vládního kabinetu. „To, že ta koalice fungovala při ustavování sněmovny a funguje do značné míry i teď, to je smutný fakt. Ale to úplně nesouvisí s tím, že Andrej Babiš si může vládu ustavovat, jak chce, díky tomu, že mu k tomu dal požehnaní současný prezident Miloš Zeman.“ souhlasil s ním Fiala.

Do argumentace se zapojil i Václav Moravec, když poukázal, že při pohledu na složení sněmovních výborů ANO „zkrátka vsadilo na KSČM a SPD“. Jermanová oponovala s tím, že hnutí naopak v některých ohledech při vyjednávání ustoupilo, aby došlo k politickému konsensu. „Mohli jsme mít dva místopředsedy. My jsme je pustili ostatním stranám,“ poznamenala k pravidlu ustanovení místopředsedů Sněmovny podle poměrného zastoupení.

„Pelikán se měl vyjádřit“

Jermanová v debatě rovněž připustila, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) měl zareagovat na páteční výrok premiéra v demisi Andreje Babiše o tom, že si v České republice lze objednat trestní stíhání. Babišovo prohlášení vyvolalo mezi politiky i v médiích značný rozruch. Fiala ho v neděli označil za „výrok ze kterého musí běhat mráz po zádech“. Opozice Pelikána vyzvala, aby se k záležitosti vyjádřil. „Já si myslím, že se vyjádřit měl. Ale je to věc pana ministra, jeho přístupu k resortu,“ uvedla hejtmanka. Podle Chovance měl Pelikán reagovat určitě.

Čtěte také: V Česku je možné objednat si trestní stíhání, prohlásil Babiš před poslanci

Premiér Babiš své tvrzení pronesl při sněmovním vydáváním jeho osoby a Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Další postup ve vyšetřování Babiše zbaveného imunity by mohl mít dopad na jeho pozici v čele vlády. Jermanová však zopakovala slova místopředsedy ANO Richarda Brabce o tom, že žádná jiná strategie na obzoru není. „My si v tuto chvíli neumíme představit vládu bez pana předsedy,“ řekla Jermanová. 

Čtěte také: Brabec: ANO chce druhý pokus pro premiéra Babiše. Plán B není

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

red, jhr