Klaus vs. ODS

Klaus: Kdybych to ještě stíhal, jdu do voleb proti ODS a Vašek jde se mnou

Klaus vs. ODS
Klaus: Kdybych to ještě stíhal, jdu do voleb proti ODS a Vašek jde se mnou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kdyby ODS vyloučila Václava Klause mladšího o několik týdnů dříve, mohl se svým otcem založit nový subjekt a kandidovat do Evropského parlamentu. V rozhovoru pro Blesk to uvedl bývalý prezident a zakladatel ODS Václav Klaus starší. Zároveň kritizoval směřování strany pod současným předsedou Petrem Fialou. Ten však dle svých slov nabízí autentickou konzervativní politiku. „Podpora radikálních stran všude v Evropě nemá s konzervativismem nic společného,“ uvedl Fiala pro Echo24.

Bývalý prezident si posteskl, že je škoda, že vyloučení jeho syna z ODS nepřišlo dřív, dalo by mu to příležitost k odvážnému politickému činu. „Já myslím, že to vyloučení mohlo být až tři týdny dřív. Kdyby přišlo, tak bych stihl buď sám, nebo spolu s ním nějaký takový subjekt založit. Ale za dva tři dny se to stihnout nedalo,“ uvedl Klaus v rozhovoru pro Blesk.

„Je mnoho lidí, mně docela blízkých kamarádů, kteří už řadu let říkají: I kvůli tobě od nepaměti volím ODS, i když stále s větším sebezapřením, ale teď už tedy nebudu. Já myslím, že toto je nový fenomén, který ta kauza přinesla,“ dodal. Václav Klaus také nevyloučil, že se ještě aktivně do politiky v budoucnu zapojí.

Exprezident Klaus v rozhovoru také zpochybnil některé hlasy, které říkají, že se z ODS vylučovalo i v době, kdy ji vedl právě on. “Prohlašuji zodpovědně, že žádné vylučování nebylo. Tečka! Jestli se myslí rozkol ODS v rámci sarajevského atentátu na konci roku 1997, to byl jiný fenomén. Tam se jedna skupina uraženě rozhodla z ODS odejít, ale rozhodně je nikdo nevylučoval,” prohlásil Klaus.

Klaus všeobecně kritizoval současného předsedu ODS Petra Fialu. „Myslím, že s panem Fialou a dalšími je to strana jiná. Tak ať se přejmenuje a ti lidé hlásají názory, které považují za správné.“ Zároveň však přiznal, že je kritika subjektivně zabarvená. „Kdyby někdo vylučoval paní Němcovou, tak bych asi proti tomu nevystupoval,“ uvedl.

Fiala: Nebudu komentovat každý výrok Klausů

Podle Petra Fialy se Václav Klaus již dávno odcizil demokratické pravicové politice. „Nemám zapotřebí komentovat každý výrok Václavů Klausů. Nejsou členy ODS. Prezident Klaus už více než deset let kritizuje ODS a podporuje jiné strany. Dávno už navíc svými postoji opustil demokratickou pravicovou politiku,“ uvedl Fiala pro Echo24.

„Na jeho kritiku své osoby, ale nebudu reagovat stejně. Jeho minulost mám v úctě. Může si říkat, co chce, ale nic nezmění na tom, že autentickou konzervativní politiku nabízím já. Proruské postoje, upřednostňování autoritativních režimů před demokracií a právním státem, podpora radikálních stran všude v Evropě nemají s konzervativismem nic společného. Ale mým skutečným soupeřem je silná levice reprezentovaná Babišem a jeho satelity, a ne rodina Klausů. Jestli si budou či nebudou zakládat strany je jejich věc,“ dodal Fiala.

Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda k situaci v ODS na rádiu Impuls uvedl, že ODS je jen jedna: „Pokusů založit tu pravou ODS jsme už za posledních 15 let zažili mnoho, nic z toho neuspělo. ODS tady je a bude a myslím, že je potřeba pracovat na jejím vzestupu. Na tom, aby pracovala správně, a nikoliv zakládat nové a nové subjekty.“

Čtěte také: Václav Klaus ml. versus Petr Fiala

, voš