Odejde ČSSD z vlády?

Zeman a Babiš se nezmění, je potřeba z vlády vystoupit, říká Štěch

Odejde ČSSD z vlády?
Zeman a Babiš se nezmění, je potřeba z vlády vystoupit, říká Štěch

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Místopředseda Senátu a člen předsednictva ČSSD Milan Štěch patří mezi nejvýraznější kritiky vládního angažmá sociálních demokratů. Nyní, když se situace okolo výměny na ministerstvu kultury vyhrocuje, vyzývá k tomu, aby na příštím předsednictvu ČSSD rozhodla o odchodu z vlády. „Je potřeba udělat ten krok ze svazku s ANO vystoupit a věnovat se opoziční práci,“ řekl Štěch deníku Echo24. Prezident Miloš Zeman stále odmítá odvolat ministra kultury za ČSSD Antonína Staňka a nahradit ho místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou.

Jak hodnotíte situaci okolo výměny na ministerstvu kultury?

Pan předseda (předseda ČSSD Jan Hamáček – pozn. red.) na minulém předsednictvu řekl, že pokud se situace nevyřeší do 30. června, následně se sejde předsednictvo, a to že rozhodne. Myslím, že už se tak dávno mělo stát. Myslím, že sociální demokracie ztrácí každým dnem, kterým se odkládá jednání předsednictva, kde by se rozhodlo o odchodu z koalice. Já se předsednictva 15. července zúčastním, ale byl bych raději, kdyby předsednictvo zasedalo třeba už začátkem příštího týdne.

Proč?

Protože nepředpokládám, že by prezident Zeman tak náhle změnil názor a ministra kultury Antonína Staňka odvolal. Prezident Zeman je známý tím, že na svých věcech trvá, i když jsou protiústavní a i když neodpovídají duchu ústavy.

Co je podle vás nejčistší řešení situace, kterou předseda Hamáček označil za hraniční s ústavní krizí?

Na základě svých zkušeností, které mám, jsem nebyl pro vstup do vlády. Protože jsem přesvědčen, že pan prezident Zeman i premiér Babiš se nezmění. Úzce s nimi spolupracovat s takovým malým počtem poslanců, jako má ČSSD, je podle mě nemožné. Výsledek vládnutí a současný stav mě nepřekvapují. Většina ČSSD v referendu vyhověla panu předsedovi Hamáčkovi a vstup do vlády odsouhlasila, ale myslím, že nikdy není pozdě. Je potřeba udělat ten krok ze svazku s ANO vystoupit a věnovat se opoziční práci. Tedy konkrétním věcem a sociální demokracii vrátit, kam patří. To znamená do levého středu a jasně formulovat a prosazovat svoje programové priority.

V jaké náladě je strana? Je podle vás názor opustit vládu většinový?

To vám neřeknu, ale věřím, že když návrh na odchod z vlády předloží předseda Hamáček, předsednictvo to podpoří. Ten návrh by měl předložit co nejdříve.

Dále čtěte: Debata o ochodu z vlády je zcela na místě, zní z ČSSD

Zeman odkryl karty. Staňka neodvolá, Šmarda prý není odborník

Už nejsem optimista, ohlásil Hamáček po schůzce se Zemanem

6. července 2019