Franz J. Strauss se v hrobě obrací. Bavorská CSU kráčí vstříct volební katastrofě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Krátce před bavorskými zemskými volbami klesla podpora vládní Křesťanskosociální unie (CSU) na dosavadní minimum. Hlas by jí podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Infratest dimap dalo jen 33 procent voličů, tedy o dva procentní body méně než před měsícem. Druhou nejsilnější stranou v bavorském zemském sněmu by se stali Zelení s 18 procenty. Při takovém výsledku by bylo teoreticky možné sestavit poprvé od roku 1957 bavorskou vládu bez CSU.
Kromě CSU a Zelených by se do zemského sněmu v Mnichově dostali ještě sociální demokraté (SPD; 11 procent) a uskupení nezávislých kandidátů Svobodní voliči (Freie Wähler; 11 procent). Poprvé by v bavorských poslaneckých lavicích usedli také zástupci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která by podle průzkumu vypracovaného pro veřejnoprávní stanici ARD mohla získat deset procent hlasů.
Do sněmu by se probojovali ještě svobodní demokraté (FDP) s šesti procenty, naopak Levice by skončila těsně pod pětiprocentní hranicí.
Pokud by skutečně volby 14. října dopadly tak, jak předpovídá aktuální průzkum, mohl by poprvé od roku 1957 zemi vládnout kabinet bez CSU. Zelení, SPD, Svobodní voliči a FDP by totiž mohli sestavit vládu s těsnou parlamentní většinou a nepotřebovali by k tomu ani účast AfD, s níž většina stran spolupracovat odmítá. V minulých zemských volbách v roce 2013 přitom CSU získala 47,7 procenta hlasů, a mohla tak až dosud vládnout sama.
Generální tajemník CSU Markus Blume po zveřejnění průzkumu varoval, že by v případě naplnění předpovědi nebylo možné Bavorsku po volbách vládnout. Hrozí podle něj "nestabilní duhové koalice proti CSU". "Bavorská cesta úspěchu je v akutním nebezpečí," uvedl.