Krize na Slovensku

„Nazvali mě vrahem“. Slovenský policejní prezident podává trestní oznámení

Krize na Slovensku
„Nazvali mě vrahem“. Slovenský policejní prezident podává trestní oznámení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident slovenského policejního sboru Tibor Gašpar na pondělním brífinku kritizoval výroky poslance Igora Matoviče (Obyčejné lidé a nezávislé osobnosti), které zpochybňují činnost slovenské policie. Dění v zemi po dvojnásobné vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové považuje Gašpar za „největší politický hyenismus, co kdy zažil“. Policejní sbor podle něj plní „až na výjimky“ své povinnosti dobře. 

„Označili mě za vraha, zločince a mafiána,“ vysvětloval policejní prezident Tibor Gašpar, proč svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Uvedl, že se rozhodl bránit, protože i on má své blízké, ty, kteří ho znají a čekají, že se k obviněním několika poslanců vyjádří.

Veškerá obvinění, konkrétně mluvil o údajných odposleších zavražděného novináře a o účasti šéfa protikorupčního útvaru na místě činu, označil za nesmyslná. Podle něj se jeho kritici stávají prokurátorem a soudcem v jednom. „Připomíná mi to procesy v 50. letech,“ uvedl. Gašpara se dotkly především výroky několika poslanců. Konkrétně jmenoval právě Igora Matoviče.

Podle lídra OĽaNO Igora Matoviče je Gašpar, ale také ministr vnitra Robert Kaliňák, zodpovědní za dvojnásobnou vraždu, protože byli „nečinní“ a „neschopní“, když Ján Kuciak už na podzim 2017 podal trestní oznámení na podnikatele Mariána Kočnera, který ho zastrašoval. Opoziční strany OĽaNO a SaS (Svoboda a Spravedlnost) proto oba vyzvaly k rezignaci.

Předseda SaS Richard Sulík na sociální síti dříve uvedl, že pokud Fico do úterý neprosadí v souvislosti s vraždou reportéra odvolání ministra vnitra Roberta Kaliňáka a policejního prezidenta Tibora Gašpara, začne SaS sbírat podpisy pod návrh na vyslovení nedůvěry premiérovi. Odvolání předsedy vlády, na které opozice také nemá dostatek hlasů, znamená podle slovenské ústavy pád celé vlády.

Většina opozičních stran na Slovensku, včetně nejsilnější formace Svoboda a Solidarita (SaS) se minulý týden vyslovila pro vypsání předčasných voleb, které jako jedno z řešení krize důvěry ve stát po vraždách navrhl slovenský prezident Andrej Kiska. Premiér Fico jej za tento návrh v pondělí znovu zkritizoval. 

Dva mladé lidi zavraždil minulý týden neznámý střelec v jejich domě nedaleko Trnavy. Ján Kuciak v článku, který nestihl dokončit, psal o podnikání a možných dotačních podvodech italských podnikatelů na východním Slovensku. Ti jsou spojováni s mafií a měli také vazby na blízké spolupracovníky premiéra Fica.

, tp