Ministr Seehofer plánuje vracet migranty z hranic, chce přesvědčit Merkelovou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) chce do konce týdne jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) o sporu, který se týká vracení části uprchlíků přímo z hranic spolkové republiky. Merkelová se zatím tomuto opatření, které podporuje velká část politiků její konzervativní unie CDU/CSU, brání.
„Naše frakce v úterý jasně vyslovila přání, aby se v brzké době odehrál rozhovor. To se také stane. V brzké době pro mě znamená tento týden,“ řekl dnes Seehofer v Berlíně po setkání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. „Budeme se velmi intenzivně snažit, aby se našlo řešení,“ poznamenal.
Spor se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, ve Švýcarsku nebo v Norsku. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje. Situaci navíc komplikují evropské azylové předpisy, které se od těch německých v některých bodech liší.
Změna německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela některé běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Jak by na takovou situaci reagovala Vídeň, dnes rakouský kancléř Kurz říci nechtěl. Někteří pozorovatelé ale vyjadřují přesvědčení, že by Rakousko sáhlo ke stejnému kroku a začalo přímo z hranic vracet migranty do Itálie. Právě italský ministr vnitra v uplynulých dnech svého německého a rakouského kolegu požádal o užší spolupráci v oblasti migrace.
Merkelová svůj současný postoj zdůvodňuje především nutností hledat nikoli národní, ale celoevropská řešení, a také předností evropského práva před tím německým. Podle řady pozorovatelů vracení běženců na hranicích odmítá také proto, že by znamenalo konec jednoho z posledních pozůstatků její původně otevřené migrační politiky. Ve většině ostatních oblastí se migrační politika SRN výrazně zpřísnila.