Na Česko tvrdě dopadla opatření proti koronaviru
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zavřená divadla, kina a školy. Taková je od dnešního rána realita v Česku poté, co vláda přistoupila k tvrdým opatřením ve snaze zabránit šíření koronaviru. Zavření škol se týká zhruba 1,7 milionu dětí a mladých lidí. Počet nakažených koronavirem v Česku vzrostl na 61, za pondělí číslo vzrostlo o 21. Jedná se tak o dosud největší nárůst počtu případů za jeden den. ČNB slibuje sledovat finanční problémy živnostníků kvůli koronaviru, opozice chce řešit dopady opatření na podnikatele.
Jaké budou dopady opatření, se teprve projeví. Opozice už nyní avizuje, že vláda by měla pomoci řešit dopady svých rozhodnutí na podnikatelský sektor. ODS mluví o odložení EET pro lékaře. „Připravujeme ekonomický balíček, který pomůže lidem. Jsme připraveni jednat s vládou, např. o odložení EET, která se týká i lékařů,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
Podle KDU-ČSL má rodič, který zůstane s dětmi doma, získat 100 % platu. „Navrhujeme, aby rodiče, kteří musí být doma od středy s dětmi, měli 100 % svého průměrného příjmu, protože oni se takto nerozhodli dobrovolně a mít příjem jen 60 % vyměřovacího základu, to může být pro část rodičů, především mámy samoživitelky kritické,“ napsal na Twitter předseda lidovců Marian Jurečka.
Prázdná kina a divadla
Od pondělního podvečera se v České republice ruší množství kulturních akcí a budou zatím do odvolání zavřené státní kulturní instituce. Pořadatelé tak reagují na pondělní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu zakázat od včerejších 18:00 z preventivních důvodů všechny akce, v nichž by se mohlo najednou shromáždit více než 100 lidí. Své představení ruší i soukromá divadla a zařízení, přesouvají se premiéry filmů, které se měly konat v březnu a nové termíny hledají i organizátoři vyhlašování cen.
Odsunutý zatím na neznámý termín je například festival Febiofest, který měl začít už 19. března a přivítat třeba amerického herce Woodyho Harrelsona. Festival dokumentárních filmů Jeden svět pořadatelé přerušili a věří, že by mohl pokračovat na podzim. Vítěze letošních hudebních Cen Anděl vyhlásí v pozdějším termínu, než bylo původní datum 31. března. Odkládá se také vyhlašování cen Czech Grand Design, které se mělo konat 24. března. Zrušena byly premiéry filmu 3Bobule, Princezna zakletá v čase a Šarlatán.
Své programy začaly rušit či omezovat nejen organizace zřizované státem, městy či kraji, ale také nezávislé organizace, jejichž pracovníci nemají stálé platy. Pro ty může být výpadek ze vstupného až likvidační, jak řekla zakladatelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že pokud se vláda dohodne na tom, že bude ušlé zisky podnikatelům kompenzovat, bude usilovat o to, aby se takové opatření vztahovalo i na oblast kultury. Vláda zatím jednala o úvěru pro podnikatele.
Dopady na ekonomiku
Ekonomický dopad vládního nařízení, které má bránit šíření koronaviru, se zatím jen odhaduje. Kina mohou podle odhadů přijít až o 100 milionů korun měsíčně, Národní divadlo bude vracet vstupné zatím v hodnotě 20 milionů korun. Zrušilo do odvolání představení všech souborů ve všech budovách.
Analytici uvedli, že s každým dalším vládním opatřením proti nákaze se stupňuje negativní dopad na ekonomiku. Záležet bude podle nich na délce trvání nákazy, dopady se mohou počítat v desetinách procenta hrubého domácího produktu (HDP).
„Úplný výpadek české ekonomiky na jeden den znamená ztrátu 4,05 miliardy korun a výpadek pro veřejné finance 1,45 miliardy korun. Takže dvoutýdenní karanténa, která by ochromila polovinu ekonomiky, by přišla na 20 miliard Kč, tedy 0,3 procenta HDP. Další negativní dopady může přinést panika a strach ochromující spotřebu domácností i firemní investice,“ uvedl analytik poradenské společnosti Deloitte David Marek.
Česká národní banka (ČNB) nevylučuje, že by na konci března mohla snížit základní úrokové sazby, aby alespoň psychologicky podpořila ekonomiku v situaci šířícího se koronaviru. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Analytici uvedli, že s každým dalším vládním opatřením proti nákaze se stupňuje negativní dopad na ekonomiku. Záležet bude podle nich na délce trvání nákazy, dopady se mohou počítat v desetinách procenta hrubého domácího produktu (HDP).
V případě podezření na nákazu lze volat na krajské hygienické stanice či dvě linky Státního zdravotního ústavu. Ten nyní neplánuje počet telefonních linek navýšit. „V současné době je, vzhledem k potřebné odbornosti pracovníků, Státní zdravotní ústav neplánuje navyšovat. Nicméně existuje řada dalších míst, kam se obrátit. Je tady možnost využit linky 112 a jednotlivých hygienických stanic, případně zaslat na tato místa email,“ uvedla pro Echo24 za ministerstvo zdravotnictví Renata Povolná.