Nobelovu cenu za mír získali bojovníci proti znásilňování ve válkách
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Norský Nobelův výbor udělil letošní Nobelovu cenu za mír lékaři Denisi Mukwegeovi a Jezídce Nadie Muradové. Podle porotců si ji vysloužili svým bojem proti sexuálnímu znásilňování ve válečných zónách. Jméno možného laureáta zůstávalo až do poslední chvíle nejasné. Aktuální sbližování mezi Severní a Jižní Koreou bylo podle pozorovatelů příliš křehké, zatímco zářijové uzavření míru mezi Etiopií a Eritreou přišlo příliš pozdě na to, aby mohli jeho iniciátoři ocenění obdržet ještě letos.
V loňském roce dostala Nobelovu cenu za mír Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Cenu si odnesla za upozorňování na katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení zákazu takových zbraní.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5. října 2018
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the Nobel Peace Prize for 2018 to Denis Mukwege and Nadia Murad for their efforts to end the use of sexual violence as a weapon of war and armed conflict. #NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/LaICSbQXWM
Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 216 osob a 115 organizací. Podle dřívějších informací byl nominován také americký prezident Donald Trump, pozorovatelé se ale shodují, že je jen málo pravděpodobné, že by ocenění dostal právě on.
Cena za mír je předposlední „nobelovkou“, která se bude letos udělovat. Tento týden už byli oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku a chemii, v pondělí bude znám nositel letošní ceny za ekonomii.
Nobelova cena za literaturu letos udělena nebude, a to kvůli skandálu, který otřásl Švédskou akademií, která její držitele vybírá. Francouz Jean-Claude Arnault spjatý s akademií byl v pondělí za znásilnění odsouzen k dvouletému trestu vězení.
Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (22,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince – cena za mír v Oslu a zbývající čtyři ve Stockholmu.